Pēc gada pārtraukuma Dubultu evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks ilgi gaidītais trīspadsmitais starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls Vox angelica! Saskaņā ar tradīciju, festivāla koncerti notiks katru svētdienu plkst. 18.00, šovasar - no 18. jūlija līdz 12. septembrim. Par visu plašāk "Neatliekamajā sarunā" stāsta festivāla producente EDĪTE ALPE.

"Sarežģītais kovidlaiks pagājušo vasaru mums neļāva realizēt trīspadsmito festivālu - šogad mums būtu bijis jau četrpadsmitais," stāsta Edīte.

"Kā jau skaitlis liecina, cipars vairs nav maziņš - kļūstam nevis vecāki, bet pieredzes bagātāki.

Ideja par ērģeļmūzikas festivālu Jūrmalā aizsākās, pateicoties instrumentam, kurš ap 2000. gadu tika atvests no Anglijas un uzstādīts un restaurēts šeit, Dubultu baznīcā. Instruments ir pietiekami plašām iespējām bagāts, viens no nedaudzajiem ārpus Rīgas, kam ir trīs manuāļi. Pie tā var spēlēt koncertus, un tas tiek uzturēts arī regulāri spēlējamā kārtībā, kas ir tā bāze, lai šeit varētu notikt ērģeļmūzikas festivāla koncerti. Tā arī tradīcija sākās. (..) Prieks, ka beidzot varam turpināt."

Ar jaunu cerību uz nākotni festivālu simboliski ieskandinās mūsu jaunākā ērģelnieku paaudze, Jūrmalas Mūzikas vidusskolas absolventi, kas šajā ne vienkāršajā pandēmijas gadā tomēr ir spoži sevi apliecinājuši, gūstot godalgotas vietas starptautiskos online konkursos un piedaloties videotiešraižu koncertos. Ar koncertu "Cerības gaismā" festivāls tiks atklāts 18. jūlijā, tajā piedalīsies jaunie ērģelnieki Sandra Baldiņa, Katrīna Štālmane un Pāvels Ceļikovs, kopā ar viņiem muzicēs soliste, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra vijolniece un Jūrmalas mūzikas vidusskolas skolotāja Liene Neija-Kalniņa.

Vaicāta, vai jauno mūziķu vidū ir arī pašas Edītes Alpes studenti, Edīte atbild apstiprinoši: "Jā, šoreiz kā vēl nekad atļāvos koncertu sarīkot ar saviem pavisam, pavisam jaunajiem studentiem.

Man ir tāds lepnums, ka Jūrmalas mūzikas vidusskolā šo gadu laikā, kopš šeit strādāju ar ērģeļu klasi, man paveicies ar labiem skolēniem, kuri patiešām var spēlēt un uzstāties.

Protams, viņi vēl ir pavisam jauni - divi tikko pabeidza 12. klasi, bet trešā dalībniece šogad mācīsies pie manis pēdējā gadā, 12. klasē. Šogad festivālu atklājam ar koncertu, kuram dots simbolisks nosaukums - "Cerības gaismā". Man tas šķita tik atbilstošs pēc klusuma gada - ka nu beidzot, cerams, atkal varēsim muzicēt un visa kultūras dzīve kopumā varēs atkal atsākties ar savu tradicionālo kapacitāti.

Arī jauniešu klātbūtne ir zīmīga. Gribas, lai jaunie ienāk mūzikā. Redzēsim. Pagaidām viņi spoži noslēguši savas studijas."

Festivāla gaitā šovasar plānoti deviņi koncerti, kuros muzicēs ne tikai latviešu ērģelnieki kopā ar solistiem – instrumentālistiem un dziedātājiem, bet arī angļu izcelsmes ērģelnieks no Vācijas Duglass Brūss (Douglas Bruce). Viesosies arī Zviedrijā dzīvojošā latviešu ērģelniece Ligita Sneibe, kā arī Latvijas ērģelnieki Edīte Alpe, Aigars Reinis, Kristīne Adamaite, bet vienā no koncertiem kā ērģeles, tā arī klavesīnu spēlēs Roberts Hansons. Festivālā piedalīsies daudzi pazīstami mūziķi: flautistes Dita Krenberga un Ilze Urbāne, saksofonisti Artis Sīmanis un Aigars Raumanis, sitaminstrumentālisti Elīna Endzele un Ernests Mediņš, dziedātāji Laura Grecka, Ilona Bagele, Dainis Kalnačs un pasaulslavenais latviešu basbaritons Eglis Siliņš.

Viens no festivāla magnētiem, kas rada publikas interesi un kļuvis par zināmu standartu festivāla pastāvēšanas laikā ir videoprojekcija uz ekrāna, kas ļauj ikvienam klātesošajam vērot ērģelnieka, kā arī pārējo, balkonā esošo mūziķu spēli tuvplānā – tas, kā vienmēr, pietuvinās mūziķus klausītājiem arī šogad!