Šoreiz runājam par Rīgas projektu kora jauno koncertprogrammu "Greznā planēta", kas veltīta Latvijā vēl līdz šim neskanējušiem kora darbiem, ko pēdējo piecu gadu laikā radījuši dažādu valstu komponisti.

Programma izskanēs šonedēļ divos koncertos: 7. martā plkst. 20.00 Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē, bet 10. martā plkst. 17.00 Saldus Mūzikas un mākslas skolas koncertzālē. Ieeja abos koncertos - bez maksas.

Programmas noskaņu kopumā labi raksturo izraudzītais nosaukums "Greznā planēta", kas patapināts no koncertā iekļautā Deivida Šapiro skaņdarba. Vēl skanēs arī Deivida Lenga, Tarika O’Reigana, Ivo Antoņjīni, kā arī Bleika Vilsona kora opusi, kuru tēmu loks ir plašs.

Studijas viesi Rīgas projektu kora mākslinieciskais vadītājs, diriģents Kristofers Volšs-Sinka un amerikāņu komponists Bleiks Vilsons (Blake Wilson).

Bleiks Latvijā viesojas trešoreiz – viņa mūzika jau skanējusi kora "Kamēr..." programmās, pateicoties Kristoferam Volšam-Sinkam.

Kad tieši sākusies Bleika interese par Baltijas koriem un Baltijas kormūziku? Kā atklāj komponists, viņš pats sācis dziedāt korī, mācoties pirmajā kursā universitātē, kurā bijusi tradīcija dziedāt diezgan daudz repertuāra, kas nācis no Baltijas kormūzikas apcirkņiem. Tā nu šī skaņa viņu pakāpeniski sākusi fascinēt.

Bet vai viegli Amerikas koriem atrast un noformulēt mūsu īpašo skanējumu? "Daži kori Amerikā tīri labi šo repertuāru var adaptēt un dziedāt ar ‘pareizo skaņu’, bet dažiem klājas grūti – īpaši tiem, kuriem nav pieredzes dziedāt šajā tīrajā stilā," stāsta komponists.

Koncertā skanēs Bleika kordarbs ar Gētes dzeju – dziesma Wer nie sein Brot mit Tränen aß.  Komponists teic – tās raksturs ir tāds, ka prieku var rast arī tad, ja atrodies visdziļākajā punktā. "Šī dziesma varētu būt viena no manām vienkāršākajām dziesmām, un tās raksturs un emocijas ļoti skaidri runā caur vienkāršajām harmonijām."

 
 

Kāda vēsts īsti pausta šajā dziesmā? "Pat atrodoties sliktā situācijā, tik un tā nevajag zaudēt optimismu, jo arī no zemā punkta var atrast izeju. Dziesmas sākums ir tumšs, taču tā aug un noslēdzas ar optimistisku mažora akordu – tas ir simbolisks apliecinājums, ka sliktās lietas reiz beigsies un nāks dzīvesprieks!"

Koncerta nosaukums patapināts no programmā iekļautā Deivida Šapiro skaņdarba. "Taču no sākuma līdz beigām mūsu koncertprogrammas ideja ir tāda, ka esam tik mazi šajā lielajā universā, un mums vajag saprast, cik brīnišķīga ir mūsu pasaule! Katra diena ir brīnums. Programmā ir daudz darbu par dabu un arī attiecībām. Rīgas projektu korī strādāju ar pieaugušiem cilvēkiem – jūtu, ka ar viņiem varam dziedāt par ļoti nopietnām tēmām," atzīst Kristofers Volšs-Sinka.