Līdz 14. augustam Rīgā notiek Starptautiskais džeza festivāls Voicingers on tour, aicinot ikvienu džeza mūzikas, improvizācijas un kultūras dzīves baudītāju uz ikvakara koncertiem.

Katru festivāla dienu ir iespēja dzirdēt Latvijas jauno džeza paaudzi un vēl neatklātus talantus, savukārt vakara otrajā daļā klausītājus gaida ārzemju viesmākslinieka īpaši gatavota koncertprogramma.

Par festivāla galvenajiem notikumiem un koncertiem runājām ar divām Latvijas koordinatorēm - Santu Šilleri un Līgu Kupču, kā arī ar franču džeza dziedātāju, kornetistu un dziesmu autoru Manu Domargu (Manu Domergue) un kontrabasistu no Polijas Mateušu Ševčiku (Mateusz Szewczyk), kuri sagatavojuši arī muzikālu priekšnesumu sarunas noslēgumā.

Santa Šillere un Līga Kupča: “Voicingers on tour ir džeza mūzikas festivāls, kas spēj ne tikai izglītot vai izklaidēt savu auditoriju, bet arī vest labākās mūsdienu džeza tradīcijas cauri visai Eiropai. Unikāls formāts, kur starptautiski atzīti džeza mūziķi var ne tikai uzstāties Latvijā, bet arī veidot attiecības ar vietējo mūziķu komūnu, ar tiem sadarbojoties gan meistarklasēs, gan uz skatuves."

Šis ir ceļojošais festivāls, kas otro reizi iegriezies arī Latvijā. Vai festivāls ceļo uz citām valstīm tikai reizi gadā?

SŠ: Jā, šis festivāls tiešām jau gadiem ceļo gan pa Eiropu, gan aiz tās robežām, bijis, piemēram, Dienvidkorejā un Ķīnā. Festivāls ir ļoti aktīvs ceļotājs un tiešām gada laikā viesojas vairākās valstīs. Pēc viesošanās pie mums viņi dosies uz Poliju, septembrī ir Dānijas tūre, Slovākijas...

Manuprāt, unikāls festivāls. Tā uzreiz nevarētu nosaukt vēl kādu ceļojošu džeza festivālu. Varam būt gandarīti, ka mums ir iespēja būt daļai no šī notikuma un papildināt Latvijas džeza kultūrvidi ar vitāli svarīgu pasākumu.

Pēc būtības šis ir džeza meistarklašu festivāls, līdz ar to tam ir divas daļas – viena, kas rūpējas par jaunās džeza paaudzes (un arī esošo profesionāļu) izglītošanu, un otra daļa ir koncerti. Pie mums brauc brīnišķīgi mākslinieki no visas Eiropas, lai priecētu ne tikai meistarklašu audzēkņus, bet arī džeza mīļotājus.

Festivāla aizsākumi radušies pirms padsmit gadiem Polijā, bet ne bez tavas iniciatīvas, Santa, šis festivāls nonācis arī Latvijā.

SŠ: Jā, mēs ar Līgu pirms trim, četriem bijām aizbraukušas uz meistarklasēm Polijā un sapratām, ka šis ir kaut kas tāds, ko mums noteikti vajadzētu šeit. Tā pavisam neoficiālā gaisotnē piegāju pie festivāla mākslinieciskā vadītāja un vaicāju, kā būtu, ja mēs šo sarīkotu arī Latvijā. Tobrīd tā šķita utopiska doma, bet, ticiet vai nē, jau atgriežoties Latvijā, saņēmu pirmo e-pastu ar aicinājumu – darām! Jau uzreiz liels atbalsts bija Latvijas Mūzikas akadēmija, tāpat arī Kultūrkapitāla fonds un ļoti daudzi citi būtiski atbalstītāji, bez kuriem šis projekts nenotiktu. Festivāls ir festivāls – tas ir liels formāts, un Latvijā mums šādu festivālu nav daudz, tāpēc, manuprāt, džeza festivāli jāatbalsta un jānāk uz koncertiem.

Dalībnieku loks ir ļoti plašs – vai ir tādi, kas mērojuši ļoti tālu ceļu uz Latviju, vai pamats tomēr ir mūsu pašu jaunie džezisti?

SŠ: Protams, iespēja pieteikties ir ikvienam. Tā kā tas ir ceļojošais festivāls, visās valstīs meistarklašu valoda ir angļu, līdz ar to pievienoties var jebkurš. Tā gan sanācis, ka pamats ir mūsu mūziķi, bet patiesībā tāds arī bija primārais mērķis – izglītot mūsu jaunos džeza talantus. Meistarklašu dalībnieku skaits ir audzis, un otrajā festivāla gadā šis skaitlis būs zīmīgs – otrais gads, divkāršs koncertu skaits, divkāršs apmeklētāju vietu skaits, arī koncertvietu skaits ir divkāršojies,  jo pievienojusies arī VEF Kultūras pils ar brīnišķīgu jaunumu, kas būs „Voicingers All stars” koncerts 13. augustā. Tā kā pagājušajā gadā pandēmijas dēļ nebija iespējams ielūgt tik daudzus dalībnieku, šogad mums pievienosies viesi arī no Francijas, Kolumbijas, Dānijas, Vācijas un Ukrainas. Festivāla tendence ir vērsta uz starptautisko – mēs visi esam viena pasaule, līdz ar to gan meistarklases, gan koncerti ir pieejami visiem. Tā ir sanācis, ka lielākā interese nāk no Latvijas džeza studentu puses, bet, tā kā dalībnieku skaits ir divkāršojies, mums izdevās meistarklašu dalībniekus sadalīt iesācējos un profesionāļos, kas ir lieliska iespēja katram dalībniekam saņemt sev vēlamo saturu vēlamajā veidā.

LK: Galvenie šī festivāla punkti, ko atzīmēt, ir komunikācija un sadarbība gan meistarklasēs, gan koncertos. Tā ir lieliska iespēja – redzēt gan to, kā mākslinieki spēj savas prasmes nodot tālāk, gan, kā viņi paši tās pielieto. Tā ir unikāla izdevība redzēt pilnu spektru no tā, ko cilvēks, pedagogs, mākslinieks spēj dot.