22. martā plkst. 16.00 Mūzikas akadēmijas Lielajā zālē notiks simfoniskās mūzikas koncerts "Jaunie diriģenti", kurā pie diriģenta pults stāsies Krišjānis Kārkliņš un Guntis Kuzma, kuriem šī programma vienlaikus būs arī bakalaura studiju noslēguma eksāmens.
Sarunā ar Intu Zēgneri jaunie mūziķi atklāj, kā norisinās ikdienas studijas diriģēšanas specialitātē un cik bieži iespējams strādāt ar reālu orķestri.
Krišjānis Kārkliņš lielākoties strādājis ar dažādu akadēmiju mācību orķestriem un kameransambļiem, un pirmo reizi kā simfoniskā orķestra diriģents pie pults stājies, diriģējot Sanktpēterburgas konservatorijas studentu orķestri.
Guntis Kuzma pēc maģistra grāda iegūšanas klarnetes specialitātē un teicamas karjeras atskaņotājmākslā nolēmis sākt mācīties arī diriģēšanu, turklāt apgūstot to gluži no nulles. Guntis teic – orķestra partitūras skanējuma jomā viņam palīdzot tas, ka jau no mazām dienām muzicējis orķestrī. „Tiesa gan, pagriežoties pret orķestri, tas viss ir otrādi…”
Abi puiši labi atceras savu pirmo nokļūšanu pie orķestra.
„Jaunam diriģentam tie ir svētki – tikt pie orķestra, tas ir tik aizraujoši… Var saskatīt līdzības ar peldēšanu: var jau visu laiku iztēloties, kā peldēsi, bet, kad baseinā ielaiž ūdeni, lieta ir gluži cita,” intervijā „Klasikai” uzsver Guntis Kuzma.
„Pacēlums ir liels, bet jāsaglabā vēss prāts un jākontrolē, kas notiek,” prātīgi piebilst Krišjānis.
Abi topošie diriģenti atklāj, ka mācību procesā tikt pie reāla orķestra nav nemaz tik viegli: „Bagātāku valstu akadēmijās speciāli tiek uzturēti nelieli mācību orķestri, taču tas ir dārgs prieks,” uzsver Guntis. Un, kaut arī LMA ir pašai savs studentu orķestris, tā nolūki ir gluži citi: „Tas ir studentu orķestris, un viņiem nepieciešams īsts meistars pie pults,” skaidro Krišjānis. Tāpēc ikdienā topošie diriģenti visbiežāk diriģē divas klavieres.
22. marta koncertprogrammā iekļauti četri ļoti atšķirīgi skaņdarbi. Franča Šūberta tik skaistā un tik traģiskā Nepabeigtā simfonija, kā arī vācu jaunās paaudzes komponista Derika Listemaņa koncertfantāzija Insignium orķestrim un diviem timpāniem būs Krišjāņa Kārkliņa pārziņā, savukārt Guntis Kuzma diriģēs Mihaila Gļinkas „Valsi-fantāziju” un Igora Stravinska svītu no baleta „Ugusnputns”.
--------------
Guntis Kuzma absolvējis Latvijas Mūzikas akadēmijas klarnetes klasi pie profesora Sigurda Circeņa un papildinājies daudz un dažādās meistarklasēs pie pasaules labākajiem klarnetistiem. G. Kuzma mācījies arī Stokholmas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā, ir daudzu prestižu klarnetes spēles konkursu laureāts. Kopš 2008. gada LNSO klarnešu grupas koncertmeistars, kā arī Sinfonietta Rīga pirmā klarnete. Šogad G. Kuzma absolvēs Latvijas Mūzikas akadēmijas bakalaura programmas simfoniskā orķestra diriģēšanas klasi pie Mārtiņa Ozoliņa.
Krišjānis Kārkliņš absolvējis Latvijas Mūzikas akadēmijas kordiriģēšanas klasi pie docētāja Andra Veismaņa. Savu izglītību K. Kārkliņš papildinājis, stažējoties Pēterburgas konservatorijā pie prof. Aleksandra Aleksejeva un ERASMUS studijās Igaunijas Mūzikas akadēmijā pie prof. Paula Megi. Šogad K. Kārkliņš absolvēs Latvijas Mūzikas akadēmijas bakalaura programmas simfoniskā orķestra diriģēšanas klasi pie Andra Vecumnieka.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X