24. augustā Rīgas Domā koncertēs Orķestris "Rīga" diriģenta Valda Butāna vadībā. Orķestrim pievienosies solisti – ērģelniece Diāna Jaunzeme-Portnaja un soprāns Jūlija Vasiļjeva. Programmā būs Bahs, Debisī un Dvoržāks. Par šo koncertu runājam ar Orķestra "Rīga" māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu Valdi Butānu.

Dāvis Eņģelis: Ja skatāmies orķestra kalendārā, var spriest, ka tavs pēdējais koncerts ar Orķestri "Rīga" bija Pia Memoria, un tas vēl bija video formātā. Tagad koncerts būs tuvāk tam, kā ir ierasts klausīties un spēlēt koncertus. Vai ir kādas pārdomas vai sajūtas, ar kurām tu varētu padalīties par to, kāds ir bijis šis starplaiks?

Valdis Butāns: Kā jau visi orķestri, arī mēs mēģinām saprast šo laiku – izdzīvot to un pielāgoties. Pirms vasaras atvaļinājuma bija koncerti, kas notika tiešsaistē, bija ieplānots latviešu mūzikai veltīta albuma ieraksts, kas pandēmijas dēļ tika realizēts tikai daļēji – pie tā ceram atgriezties septembrī.

Pirmais koncerts ar klausītājiem notika augustā – tā bija Jāņa Liepiņa diriģētais koncerts Rīgas Domā – programma "Bahs. Brukners. Britens", un tagad beidzot pienākusi mana kārta. Ceru, ka cilvēki joprojām ir izsalkuši pēc dzīvās mūzikas, jo vismaz pirmajā koncertā klausītāju klātienē bija gana daudz, par ko bijām ļoti priecīgi.

Ceru, ka arī uz šo programmu klausītāji atnāks, jo programmu esam salāgojuši gan ar mūsdienu realitāti, gan Rīgas Doma akustikas iespējām, un veidojuši to tādu, kas iepretim trauksmainajiem šībrīža notikumiem cilvēkiem sniegtu līdzsvaru un mieru.

Galu galā – arī pašiem mūziķiem, kuriem ir ļoti svarīgi satikties klātienē. Paldies Dievam, ka mums to vēl joprojām ļauj darīt, jo

profesionālam orķestra mūziķim bez kopīgas muzicēšanas psiholoģiski izturēt ir ļoti grūti.

Protams, arī diriģentam, jo diriģents bez orķestra nav spējīgs neko izdarīt. Biju sailgojies pēc orķestra, un man prieks, ka varēsim šo koncertu dzīvi mēģināt nospēlēt, cik nu apstākļi atļauj, un skatīsimies, kas būs nākotnē ar visiem pandēmijas rādītājiem un jaunajiem likuma grozījumiem... (..) Visi esam mazliet noguruši no neziņas. Tas ir pats galvenais – no plānošanas viedokļa šis ir ļoti, ļoti nogurdinošs un sarežģīts laiks...

Vairāk un plašāk - ierakstā.