Baroka orķestrim "Collegium Musicum Riga" un tā vadītājam, senās mūzikas specam Mārim Kupčam gada nogale bagāta daudziem koncertiem: 21. decembrī Rīgas Domā orķestris piedalīsies koncertā "Pusnakts mesa Versaļas galmā", tad sekos divi vakari Marijas Magdalēnas baznīcā, bet tad Māris Kupčs kopā ar kori "Collegium Choro Musici Riga" dosies uz Igauniju.

"Jau sen gribējām sadarboties ar Jāzepa Mediņa mūzikas skolas zēnu kori, un šis ir labs iemesls," atklāj Kupčs, stāstot par 21. decembra koncertu Rīgas Domā. "Franču baroka mūzikas programmā pie diriģenta pults būs franču viesis, ko uzaicinājis Mediņskoals zēnu kora vadītājs Romāns Vanags – tas ir doktors Henrijs Pompidors, kurš to visu sakārtos no pareizās franču izrunas viedokļa. Mūzika skanēs latīņu valodā, bet ar franču tā laika izrunu, kas ir pats par sevi saprotams jebkuram francūzim. Diemžēl visbiežāk mēs dzirdam itāļu izrunu – Romas dialektu latīņu valodā, kas vēsturiski nav tik labi."

Programmā iekļauti Marka Antuāna Šarpantjē un Mišela Rišāra de Lalandes skaņdarbi. Kas īsti notika 17. gadsimtā Versaļas galmā, un kāpēc mums ir pamats šādu koncertu rīkot Rīgas Domā? "17. gadsimta otrajā pusē līdz ar Luija XIV jeb Saules karaļa pilnīgu un galīgu valdīšanas uzsākšanu, viņš varēja beidzot realizēt savas ieceres. Tieši viņš radīja jaunus galma rituālus, jaunas tradīcijas, kas skāra arī mūziku – radās jauni instrumenti un arī deju ritmi. Muzicēšanā tas bija pilnīgi jauns stils! Jaunie instrumenti – tie ir visi šodien pazīstamo koka pūšaminstrumentu priekšteči, kas tika uzbūvēti, pateicoties Luija XIV aicinājumam: traversflautas, baroka obojas, baroka fagoti, arī blokflautas, kamertoņi. Viņa galma mūziķi, kas bija arī meistari, palīdzēja šos instrumentus izveidot tieši tādus, kādus vajag – viņa galma vijolnieka, kapelmeistara un komponista Žana Batista Lullī vadībā izveidojās ļoti spēcīga franču baroka muzikālā kultūra, kas ietekmēja ļoti daudzu valstu mūzikas attīstību, tiešā vai netiešā veidā krasi samazinot itāļu mūzikas dominanci Eiropā."

Jau nākamajā dienā "Collegium Musicum Riga" uz divām dienām pārcelsies uz Marijas Magdalēnas baznīcu. "Šī baznīca mums ļoti, ļoti patīk..."

Vairāk un plašāk šeit!