"Klasikā" tiekamies ar diriģentu Andri Pogu, un sarunas pirmajā daļā pieskaramies Andra karjerai Stavangeras simfoniskajā orķestrī.

Runājam par darbu pie Rolfa Vallīna mūzikas ieskaņojuma, kas pērn nonāca LR3 rīcībā. Klausāmies daļu Earth no cikla Five Seasons, kur soloinstrumenta loma dota Āzijas instrumentam šenam, kas nedarbojas, ja to regulāri nepabaro ar siltu ūdeni.

Andris Poga arī dod vispārēju ieskatu Norvēģijas mūsdienu mūzikas ainavā, sevišķi kontekstā ar jaundarbiem, kas top, gaidot Stavangeras 900. dzimšanas dienu, kas tiek svinēta šogad.

Pēc tam mūsu uzmanības lokā nonāk koncerts, kas notiks sestdien, 29. martā, koncertzālē "Cēsis", kur Andris Poga diriģēs Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri. Programmā – Brāmss un Mālers. Runājam, kā sadzīvo abi šie komponisti vienā koncertvakarā, un uzklausām pateicību solistam Rafaelam Fingerlosam, kurš spontāni piekritis aizvietot saslimušo baritonu Ludvigu Mitelhammeru. Ar Fingerlosu Andris Poga pagaidām nav strādājis, bet ir klausījies ierakstus, un netālā nākotnē viņiem abiem paredzēts satikties šajā pašā Brāmsa-Glānerta "Četru prelūdiju un nopietno dziesmu" ciklā Zalcburgā ar Zalcburgas Mozarteum orķestri.

Uz jautājumu, vai programmai izvēlētie Brāmsa un Mālera vēlīnie darbi liecina par špengleriskām noskaņām paša diriģenta pasaules izjūtā, saņemam atbildi, ka ne gluži tā, tomēr interesanti, ka Mālera Devītā jeb pēdējā pabeigtā simfonija patlaban stipri aktualizējusies arī citviet Eiropā.

***

Par koncertu

2005. gadā vācu komponists Detlevs Glanerts (Detlev Glanert) radīja orķestrāciju Johannesa Brāmsa ciklam “Četras nopietnas dziesmas” ar Bībeles tekstiem, dāvājot tām iespēju pārtapt vienotā nepārtrauktā partitūrā, katrai dziesmai veltot prelūdiju un sniedzot rezumējumu orķestra postlūdijā. Šis darbs ir piepildīts ar aizraujošu, brīvības pilnu harmonisko valodu, tumšu, bagātīgu skanējumu.

"Četras nopietnas dziesmas" kopā ar LNSO diriģenta Andra Pogas vadībā atskaņos baritons Rafaels Fingerloss.

Programmā līdzās likta Gustava Mālera Devītā simfonija, kurā komponists apcer dzīvi un nāvi un atvadās. Rakstot šo simfoniju, Mālers esot uztraucies, ka viņam, tāpat kā Ludvigam van Bēthovenam un vairākiem citiem komponistiem, šī būs pēdējā. Par savām simfonijām komponists teicis: "Tajās esmu ielicis visu, ko esmu piedzīvojis un izcietis. Tā ir poēzija un patiesība skaņās".

"Šī ir ļoti īpaša, saturiski dziļa un ietilpīga programma un priecājos, ka tā izskanēs Cēsu koncertzālē," par koncertprogrammu saka diriģents Andris Poga.

"Skaņdarbi tapuši abu komponistu dzīves nogalē un tos šķir vien 13 gadi. Kaut arī tie pieder katrs savam gadsimtam un estētikai, tomēr šķiet tematiski saderīgi. Brāmss apcer dzīvi un nāvi caur Vecās un Jaunās derības tekstiem, Mālers atskatās uz dzīvi un atvadās – viņa simfonija izskan kā ārkārtīgi krāšņs saulriets, kurā ir arī daudz simbolisma un poēzijas." 

Andris Poga šobrīd ir Stavangeras simfoniskā orķestra galvenais diriģents. No 2013. līdz 2021. gadam viņš bija Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. Patlaban turpina sadarbību ar LNSO kā mākslinieciskais padomnieks. 2024./2025. gada sezonā Andris Poga turpina regulāru sezonas darbu ar LNSO un Stavangeras SO, sniedz koncertus arī ar Francijas Nacionālo orķestri, Ķelnes WDR simfonisko orķestri, NDR Elbas filharmonijas orķestri, Berlīnes Konzerthaus orķestri, Hamburgas SO u.c. Šajā sezonā izgaismojas debijas ar Islandes SO, "Turku filharmoniķiem", Diseldorfas SO un citiem orķestriem Eiropā un Japānā. Diriģents sadarbojas ar ievērojamiem solistiem, kuru vidū izceļami instrumentālisti Franks Pēters Cimmermanis, Dāvids Frē, Jans Lišeckis un Žans Gijens Kerass, kā arī dziedātāji Džūlija Buloka, Mīna-Līsa Vērela un Alfrēds Volkers.