Pēc saņemtajām stāvovācijām Maskavas Lielajā teātrī par Dvoržāka operas "Nāra" iestudējumu Rīgā ieradies Berlīnes Komiskās operas muzikālais vadītājs Ainārs Rubiķis, lai 14. un 15. martā Lielajā ģildē divos atšķirīgas koncepcijas koncertos diriģētu Artūra Onegēra "Liturģisko simfoniju".

"Vienā koncertā tiks apvienots dievišķais ar pasaulīgo," atzīmē Rubiķis.

14. martā plkst. 19:00 koncertā jauniešiem "Simfoniskais hits ar Goran Gora" līdzās "Liturģiskajai simfonijai" skanēs arī Onegēra opuss Pacific 231, savukārt 15. martā plkst. 19:00 koncertā "LNSO un Ainārs Rubiķis" - Fēliksa Mendelszona svīta no mūzikas lugai "Sapnis vasaras naktī". Piedalīsies soprāns Jolanta Strikaite un mecsoprāns Laura Grecka, Valsts Akadēmiskais koris "Latvija", bet stāstniece būs Rēzija Kalniņa.

"Neapšaubāmi, programma ir ļoti kontrastējoša – pašā sākumā arī man pašam bija diezgan grūti šīs galējības savienot vienā veselā," neslēpj Rubiķis. "Kad kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri veidojām šo programmu, piedāvāju vairākas programmas, un izkristalizējās šie divi skaņdarbi – Onegērs un Mendelszons. Beigu beigās tas viss ir ļoti vienkārši un skaisti."

Onegēra "Liturģiskajā" simfonijā ir viss – kara šausmas un vēlme pēc miera, sauciens uz Dievu. "Jā, tieši tā – arī šajā simfonijā apvienots pasaulīgais ar dievišķo.

Ar kolēģi Orestu Silabriedi esam sprieduši, ka attiecībā pret Onegēru ir kaut kāda sazvērestības teorija,

jo viņu nezin kāpēc ļoti maz spēlē no nosacītā Franču sešinieka, un man šī komponista daiļrade šobrīd ir vistuvākā. Studiju gados aizrāvos ar Pulenku, Mijo, katrā ziņā Onegērs likās kaut kas drūms un nesaprotams,” stāsta diriģents un atzīmē, ka Onegēra mūziku kopā ar LNSO atskaņojuši jau iepriekš.

Sarunas pilnu versiju aicinām lasīt šeit!