24. jūlijā Jūrmalas festivāls tiks atklāts ar koncertu „Dzimuši Latvijā”, kurā satiksies pasaulē zināmas mūsu zvaigznes un pavisam jaunas zvaigznītes gan kā solisti, gan orķestra mūziķi. Visu kopā turēs, ar savu piemēru iedvesmos diriģents, Berlīnes Komiskās operas mākslinieciskais vadītājs Ainārs Rubiķis.

Sarunā uzzinām, kā pirms pusgada notika jauno orķestru mūziķu atlase šim koncertam veidotajam Latvijas Simtgadesjauniešu simfoniskajam orķestrim. Ainārs atzīst, ka jauno mūziķu prasmes un talantu spēj attīstīt tikai ārkārtīgi entuziastiski skolotāji. Tepat arī piezogas dziļas un skumjas pārdomas, kāpēc skolotājiem un diriģentiem, kuri ikdienā smagi strādā, lai sasniegtu tādu rezultātu, ko piedzīvojām arī Dziesmusvētkos, nav veltīts lielāks atbalsts, jo sūrais un smagais ikdienas darbs, neskaitāmie šķēršļi, svētkus svinot un priecājoties par talantiem, tiek aizmirsti.

Runājot, par jauniešu simfonisko orķestri, kas uzstāsies koncertā „Dzimuši Latvijā”, diriģents priecājas, ka jaunajiem ir vairāk spēka un izturības, un visvairāk izbauda tieši procesu, kad bērniem un jauniešiem ir jāstāsta, kā orķestrī notiek komunikācija ar diriģentu un koncertmeistaru. Tas ir gluži kā atcerēties ābeci, atgriezties pie saknēm. Programma iecerēta gana sarežģīta, to var teikt gan par Pētera Barisona simfonisko svītu „Bērnības rīti”, gan Romualda Kalsona simfonisko svītu „Gadskārtu ieražu dziesmas”, bet diriģents ir piecīgs, ka orķestris ar to tiek galā.