Piektdien, 26. augustā plkst. 19:00 Rīgas Domā ērģelnieks Aivars Kalējs sniegs īpašu koncertprogrammu "Dievs radīja cilvēku, bet ko cilvēki", kas veidota jūtīgi reaģējot uz šobrīd pasaulē notiekošo.

Par Ukrainu, cilvēka empātiju pret cilvēkiem un mūziku runāsim ar koncertprogrammas autoru un atskaņotāju, ērģelnieku Aivaru Kalēju:

"Dievs radīja cilvēku pēc sava tēla. (1.Mozus 1:27). Tātad arī cilvēks ir radītājs, ir radošs. Tas izpaužas mūsu  skaņražu-vecmeistaru daiļradē: Romualds Jermaks sacer 91 gada vecumā, Pauls Dambis - 86.

Savukārt Krievijas iebrucējiem Ukrainā viņu nežēlībā un varmācībā, ar domu graut un iznīcināt, nav nekāda līdzība ar Radītāja tēlu. Mums nav jāattēlo necilvēki, bet jāpauž mīlestība un līdzjūtība."

AMB: Šī nav pirmā reize, kad veltāt koncertu Ukraina – Rīgas Domā spēlējāt jūlija sākumā. Vai šī pusotra mēneša laikā sajūtās kaut kas ir mainījies?

AK: 6.jūlija koncerts pilnībā bija veltīts Ukrainai un tajā skanēja septiņas ļoti skaistas ukraiņu tautasdziesmas, kuras par plaši izvērstām apdarēm jau 1981. gadā izveidojis Romualds Jermaks, kā arī divi mani veltījumi Ukrainai. Šādi darbi netop kampaņveidīgi, es domāju, pārdzīvoju un tad paralēli pēkšņi dzirdu mūziku, saprotu, kam tas ir domāts un tad to pierakstu. Cieņa pret ukraiņiem man ir ļoti liela, pret viņu varonību, apņēmību, gribu un izturību.

Katrā koncertā, kur man būs dota iespēja spēlēt, īpaši jau solokoncertā, es ar kādu skaņdarbu atgādināšu klausītājiem, ka nav nekas beidzies, viss turpinās un uz to ārprātu, kas darās, vienkārši nevar neatsaukties.

AMB: Šī arī nav pirmā reize, kad ar mūzikas starpniecību runājat par vardarbīgiem notikumiem pasaulē. Vai šādi to darīt ir vienkāršāk, vieglāk nekā ar vārdiem?

AK:  Jā, neesmu ne politiķis, ne vēsturnieks, ne daiļrunātājs. Es esmu mūziķis un vislabākais, kā varu izteikt, ir mūzika. Mūzikai ir ļoti liela emocionāla iedarbība. Iepriekšējo koncertu apmeklēja apmēram 80 ukraiņu un viņi bijuši aizkustināti par dzirdēto, tādēļ ir vērts to darīt.

AMB: Ja jums būtu jāizvēlas trīs vārdi, kas šīs piektdienas koncertu visprecīzāk atmosfēriski aprakstītu, kādi tie būtu?

AK:  Ticība, cerība, mīlestība, jo mēs ticam, stāvam un krītam par ukraiņiem.

Koncerta programmā:

 J.S. Bahs Sinfonija Remažorā  BWV 29
S. Franks Andantino  solminorā

A.Kalējs Sēru maršs Ukrainas tautai - kara upuru piemiņai
R. Jermaks Ukraiņu tautas melodija "Melnās uzacis","Чорнii брови", Divas latviešu kara dainas (pirmatskaņojums)
P. Dambis Passion (pirmatskaņojums)
E. Elgars "Nakts dziesma" op.15 nr.1
R. Vons-Viljamss Prelūdija par Velsas garīgo himnu "Rhosymedre"
H. Perijs Fināls