Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē atsākušies demokrātiskie “Brīvdienu mūzikas’’ koncerti, kur klausītājiem tiek dota iespēja baudīt izcilu mūziku nepiespiestā atmosfērā un caur sarunām tuvāk iepazīties ar māksliniekiem. Koncertu vadītāja lomā iejūtas un ar mūziķiem sarunājas atraktīvais, publikas un koristu iemīļotais diriģents Jānis Ozols.
27. novembrī gaidāma kamerizrāde "Kabarē dziesmas", kuru iestudējusi radošā komanda ar publikas un kritiķu slavētiem māksliniekiem – daudzpusīgo soprānu Beāti Zviedri un temperamentīgo pianisti Agnesi Egliņu, aktieri Raimondu Celmu un režisori Anci Kukuli-Sniķeri.
Par visu plašāk "Klasikai" stāsta Beāte Zviedre un Ance Kukule-Sniķere.
Kabarē vaibsti ir tik dažādi un daudzveidīgi: Parīzē to iepazīstam intelektuālās izrādēs, Berlīnē – caur dzēlīgu satīru sadūmotos pagrabos, Holivudā zīmīgs ir liktenīgās sievietes tēls. Šis intriģējošais žanrs iekaro starpkaru Eiropu un savaldzina arīdzan tādus skaņu meistarus kā Bendžamins Britens un Viljams Bolkoms, kuri darinājuši kaislīgus kabarē skaņdarbus. Skanēs dziesmas par mīlestību, kas svarīgāka par priesteriem un politiķiem, un pilnasinīgi svin dzīvi. Kā mežonīgi ātrā braucienā gar acīm pazibēs kolorīti tēli – te aktieri, tur mīļākie, tepat neģēļi un mākslinieki, būs arī drāma un satīra, intimitāte un smiekli, vilšanās un prieks, garantējot neaizmirstamu vakaru.
Dina Dūdiņa-Kurmiņa: Studijā esat ieradušās aizdomīgi smaidošas... Ja mūziķi, kuriem pirms tam ir mēģinājums, uz interviju visbiežāk mēdz ierasties pēdējā brīdī un aizelsušies, jūs tā ļoti harmoniski šeit bijāt laicīgi. Ļoti smaidošas bildes vērojamas arī jūsu sociālo tīklu kontos – tas nozīmē, ka brīvdienu koncerts Dzintaros būs atelpa gan klausītājiem, gan arī jums?
Beāte Zviedre: Atelpa gluži varbūt nē, bet tāds priecīgs dauzīšanās laiks gan mums šis noteikti ir, jā!
Ance Kukule-Sniķere: Un ir arī ļoti svarīgi, ka šo projektu mēs veidojam ļoti jaukā kompānijā, un tas jau arī vienmēr iedvesmo un paceļ. Un, kā jau jūs teicāt, mēs tiešām šobrīd atgriežamies no mēģinājuma, kurā gan pasmējāmies, gan papļāpājām, gan arī izdarījām darbu – diezgan cienījami, manuprāt. (smejas)
Kas jūs visus saveda kopā? Beāte Zviedre un Agnese Egliņa – tas vēl būtu skaidrs. Bet vēl ir arī Raimonds Celms un Ance Kukule-Sniķere. Kā jūs visi satikāties un kāpēc satikāties?
Beāte: Ai, tas, kā vienmēr, ir garš stāsts. (smejas)
Idejas autore ir Agnese Egliņa, kura parādīja man šīs brīnišķīgās dziesmas un teica – nu, taisām tādu? Es saku – protams, ka taisām!
Jo mēs abas ar Agnesi satikāmies vienā ļoti īsā bērnu koncertā uz vienu dziesmu un sapratām, ka tas mums ir par maz, ka mums ļoti patīk kopā spēlēt un gribētos izveidot kopā kaut ko vēl.
Tālāk sapratām, ka divatā jau tas neies krastā, jo tādās kabarē dziesmās jau bez vīrieša nekā nevarēs – ko tad dāmas publikā darīs? Un, ja jau tas vīrietis ir, tad vajag kādu, kas viņam pasaka, kas jādara. (visas smejas)
Mums ar Anci jau savulaik ir bijusi sadarbība vienā brīnišķīgā koncertā ar Ilzi Grēveli-Skaraini, un man tas ļoti iepatikās. Zināju, ka viņai ir labas attiecības ar aktieriem vīriešiem, un tā nu mēs satikāmies.
Ance: Tas kopsavilkums ir tāds: Agnesei un Beātei bija ideja par šo mūziku, un Beātei ir brīnišķīga iezīme – visā viņas mākslinieciskajā karjerā viņa meklē izaicinājumus: viņa vēlas ne tikai muzicēt, bet visu ietērpt vēl kaut kādos līdzekļos, un tieši šajā gadījumā mums ir teātra līdzekļi, ko izmantojam, lai visa mūzika veidotu stāstu jau tādā kā uzveduma gultnē.
Ance, līdzās jūsu vārdam iekaviņās ir rakstīts – režisore. Vairāk gan tomēr jūs pazīstam kā aktrisi. Vai jums arī pašai negribas mazliet uzdziedāt šajā programmā? Un varbūt jūs to arī darīsiet?
Ance: (smejas) Es labāk klausīšos brīnišķīgajā Beātes balsī, kas tiešām ārkārtīgi iedvesmo!
Mēs nācām šurp un es teicu – Beāt, bet iedomājies, tā mūzika tavā balsī skan ārkārtīgi dzidri, bet ierasti šāda mūzika skan pilnīgi citādāk, un mani ļoti iedvesmoja tas, kā Beātes balss skan šajā mūzikā: tas arī man ļoti daudz ko palīdz iztēloties un nodarboties ar režijas pusi.
Bet, atbildot uz jūsu jautājumu par aktiera un režisora lomu maiņām – jā, pēc profesijas varbūt primāri esmu aktrise, bet man ir režisores izglītība nu jau ilgu laiku, jo es vienkārši vēlējos vēl kaut ko apgūt. Maģistra līmenī izgāju šo studiju programmu, un esmu jau gana iestudējusi – arī divas izrādes, turklāt man ir tāds niķis pašai rakstīt arī dramatizējumus. Līdz ar to šajā koncerta faktorā – šis man iznāk ceturtais koncerts – atkal priekšplānā caur mūziku un iedvesmojoties no tās, ir izveidots stāsts. Jā, mums ir tiešām stāsts, un mums ir naratīvs, kā to režijā saka, un mēģināsim to nodot mūsu mīļajiem skatītājiem un klausītājiem svētdien.
Vai mēs šo stāstu varam jau mazliet ieskicēt? Tas stāstnieks būs Raimonds Celms?
Ance: Ne gluži tā. Raimonds Celms, mans mīļais kursabiedrs un brīnišķīgais aktieris, kurš Latvijā jau iemantojis skatītāju mīlestību, kopā ar Beāti stāstīs šo stāstu: konceptuāli, protams, ir tā, ka mums klausītājiem jānodod informācija, kas tad iekodēts tajos dziesmu vārdos.
Un tad nu Raimonds kopā ar Beāti koncerta pirmajā daļā stāstīs tādu mīlas stāstu – kā cilvēki satiekas, kādi ir mīlestības izpausmju meklējumi, kā vienam otru ieraudzīt šajā pasaulē, kā vienam ar otru sadzīvot, kā vienam otru uzrunāt un kā beigu beigās kopā tīrīt zobus... Pirmo daļu viņi beigs, tīrot kopā zobus.
Saprotu, ka skatītājiem jāņem līdzi blociņi, jo būs instruktāža, kā iepazīties, kā sastapties un kā vispār veidot dialogu?
Ance: Jā, mēs noteikti to pajautāsim arī skatītājiem – arī tas mums ir plānā! Raimonds noteikti uzrunās mūsu klausītājus – varbūt viņiem ir kāda ideja.
Faktiski jau tagad mēs varētu lūgt, lai klausītāji, uz koncertu nākot, sagatavo savu definīciju vārdam "mīlestība". Ar to mēs sāksim koncertu.
Izklausās pēc 14. februāra koncerta. Beāte, ja jūs pirmās daļas beigās tīrāt zobus, ceru, ka nebūsiet gluži halātā, jo kabarē asociējas ar spozmi, ne lakatiņu galvā un ruļļiem matos.
Beāte: Nē, nē, nē, tas noteikti tā nebūs! Es nebūšu halātā. (smejas)
Lai nekļūtu pārāk salkani, mīlas stāsts būs tikai koncerta viena sadaļa – un, lai gan mums nav starpbrīža, runa šajā koncertā būs par visādām interesantām tēmām. Kabarē vienmēr ir ar stāstu, vārdi ir priekšplānā un saturs ir priekšplānā.
Dziesmas ir angļu valodā, tāpēc man gribējās, lai arī latviski tās būtu saprotamas pilnīgi jebkuram, kurš atnāks. Arī tam, kuram angļu valoda tikai auss galiņā aizķērusies.
Skanēs kabarē, ko man patīk saukt par akadēmisko kabarē mūziku: izpaliks spalvas un kabarē raksturīgie vakartērpi, jo arī mūzika ir tāds inteliģentais kabarē: Viljams Bolkoms un Bendžamins Britens: tie ir komponisti, kuriem ļoti patīk gan džezs, gan regtaims, gan pasaules mūzika.
Bolkoms vispār ir ļoti ietekmējies no franču mūzikas, jo viņš pat ir studējis pie Dariusa Mijo un Olivjē Mesiāna, un ik pa brīdm viņa kabarē dziesmās iezogas kādas impresionistiskas noskaņas, kas ir ļoti atsvaidzinošas un interesnatas. Tā ka tas nebūs džezīgais, vakarīgais, sarkanvīnīgais un cigarešdūmīgais kabarē. Bet – nezaudējot jaukāko no tās sajūtas.
Vairāk un plašāk - ierakstā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X