"Neatliekamajā sarunā" - Dailes teātra aktualitātes! Sezona tiks atklāta 31. augustā ar jauniestudējumu "Toma Sojera piedzīvojumi" - jaunās sezonas pirmo pirmizrādi!

"Dailes teātris jaunajā sezonā, kas sākies jau 31. augustā ar bērniem veltītā darba "Toma Sojera piedzīvojumi" pirmizrādi, mēģinās skatītājiem sarūpēt pēc iespējas dažādāku un interesantāku repertuāru," stāsta teātra mākslinieciskais vadītājs Dž. Dž. Džilindžers. Viņš arī norāda: "Neoficiālajā "Spēlmaņu nakts" Latvijas čempionātā esam ieguvuši 15 nominācijas, kas Dailes teātri ierindo otrajā vietā kopējā ieskaitē - nav slikti, bet gribas vēl labāk, un ir pamats cerēt, ka būs labāk - jaudīgie spēki, kas mūsu rindās, dod ticību, ka tā var notikt."

No aprīļa Dailes teātra štata sastāvā atgriezusies aktrise Rēzija Kalniņa, kura teātra jaunajā sezonā būs redzama ne tikai kā aktrise, bet arī režisore, jo viņa Mazajā zālē veidos izrādi "Fantāzijas mērce jeb Kad Dievam jāsmejas".

Teātra jaunā sezona tiks sākta 31. augustā ar izrādi bērniem, kuru iestudējis režisors Dmitrijs Petrenko. Džilindžers akcentē, ka Dmitrijs Petrenko pagājušā gada "Spēlmaņu naktī" tika atzīts par labāko bērnu izrāžu režisoru, tāpēc ir ticība un cerība, ka viņš var uzrunāt bērnu auditoriju Dailes teātrī. "Savukārt galveno lomu atveidos aktieris Lauris Dzelzītis, kurš pierādīs, ka ir neaizstājams," pauž Džilindžers.

Dmitrijs Petrenko, stāstot par savu izrādi, min, ka viņam patīk darba materiāls, jo tas ir par laiku, kad bērniem nebija nekādu dižo lietu, ar kurām spēlēties. Bērniem bija vien viņu iztēle. "Es gribētu dzīvot kā bērns tajā laikā. Ja skatītājs šajā izrādē piedalīsies ar savu iztēli, tad būsim savu mērķi sasnieguši," saka režisors.

Intervijā "Klasikai" viņš atklāj savas izvēles apsvērumus: "Pirmkārt, tā ir lieliska grāmata! Man šķiet, ka Marks Tvens to uzrakstījis par sevi - savu dzīvi, savām šaubām, vēlmēm, par to, cik grūti viņam bijis dzīvot - viņš vienmēr gribēja būt godīgs, taču viņu nesaprata. Tolaik, tāpat kā šodien, bija ierasts melot - tā vienkārši ir vieglāk. Tāpēc tas ir dzīvi, dziļi, un nemaz ne bērnišķīgi. It kā bērniem, bet... nav bērnišķīgi."

Dmitrijs Petrenko neslēpj: "Bērnībā biju snobisks bērns, man šķita, ka bērnu literatūra nav domāta man. Toties tagad to lasu aizrautīgi! Kolēģi palīdz ar grāmatām..."

Viņš tiecas ticēt, ka vecums nav nosacījums, lai saprastu, kas notiek uz skatuves: "Varu apsolīt, ka tā būs izrāde par mums - bērni ieraudzīs gan to, kā viņiem iet skolā ar skolotājiem, bet mājās - ar vecākiem, kādas ir attiecības ar draugiem, un kādas - pašiem ar sevi. Bet pieaugušie varēs padomāt, kāpēc vienā brīdī dzīvi sākam uztvert tik nopietni. Un vēl - "Toma Sojera piedzīvojumi" ir ļoti labs detektīvs! Es pats, to lasot, jūtu, ka bail paliek vienā otrā brīdī - jā, pilnīgi nopietni! Perfekta multene var rasties tikai cilvēka galvā - tā ir grāmatu priekšrocība, un tas ir tas, ko cenšamies panākt arī teātrī, kur iespēju nav tik daudz kā kino - cenšamies atgādināt, kāpēc vispār jāiet uz teātri. Ka tas ir mākslas veids, kas rosina iztēli."

Savukārt jau septembrī uz lielās skatuves pirmizrādi piedzīvos Džilindžera iestudējums "Astoņas mīlošas sievietes". Režisors bilst, ka sākotnēji iestudējums bijis iecerēts kā kriminālkomēdija, bet darba gaitā tapusi "diezin vai kriminālkomēdija". Tā būs izrāde par sieviešu izmisumu un vientulību, tā būs taustīšanās pa sieviešu dvēseļu tumšajiem kambariem. Izrādē spēlēs astoņas izcilas aktrises - Rēzija Kalniņa, Lilita Ozoliņa, Vita Vārpiņa, Indra Briķe, Kristīne Nevarauska, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Dārta Daneviča un Lelde Dreimane.

Dailes teātrī uz lielās skatuves ar izrādi "Peldošie - ceļojošie. 2.daļa" debitēs režisors Vladislavs Nastavševs. Džilindžers pauž prieku par to, ka režisors piekritis iestudēt izrādi uz tik lielas skatuves, piebilstot, ka Nastavševs pēdējās divas sezonas atzīts par labāko lielo zāļu režisoru. "Tas ir neprognozējami, kas sanāks, bet es zinu, ka viss izdosies," ir pārliecināts teātra mākslinieciskais vadītājs.

Nākamā gada sākumā teātra Lielajā zālē pirmizrādi piedzīvos izrāde "Doriana Greja portrets", kuru iestudēs režisore Laura Groza-Ķibere. Viņa galvenajām lomām izraudzījusies aktierus Daini Grūbi un Juri Žagaru.

Savukārt martā skatītāju vērtējumam tiks nodota Džilindžera iestudētā drāma "Hercogs", kurā titullomu atveidos Artūrs Skrastiņš. Tāpat pavasarī pie skatītājiem nonāks režisora Rolanda Atkočūna izrāde "Karmena", kurā galveno lomu atveidos Ilze Ķuzule-Skrastiņa.

Dailes teātris neiztiks arī bez ierastā Vecgada koncerta, kura pirmizrāde notiks 16.decembrī, un koncertu iestudēs režisors un Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins. Savukārt teātra jaunā sezona tiks noslēgta ar jau par tradīciju kļuvušo "Spanovska ballīti".

Teātra Mazajā zālē jaunās sezonas pirmā pirmizrāde notiks jau 18.septembrī, un tā būs režisora Genādija Ostrovska iestudētā psiholoģiskā drāma "Mīļākais". Šajā izrādē teātrī debitēs Elīna Vaska, kuru skatītāji iepazina no spēlfilmas "Es esmu šeit". Režisors stāstīja, ka viņam Vaska iepatikusies, tādēļ izraudzījies viņu arī savai izrādei. Viņš ir pārliecināts, ka Vaskai noteikti ir liela nākotne kino, bet to, vai tāda ir arī teātri, rādīs laiks.

Režisors Mihails Gruzdovs Mazajā zālē iestudēs izrādi "Klusā daba ar resno puisēnu", kas pirmizrādi piedzīvos novembrī, bet pēc Kalniņas iestudētās izrādes "Fantāzijas mērce jeb Kad Dievam jāsmejas" pirmizrādes nākamā gada martā vēl viena pirmizrāde būs gaidāma maijā, un tā būs vācu režisora Franka Heuela veidotā izrāde "Uzvarētājs var būt tikai viens".

Kamerzālē pirmā pirmizrāde notiks novembra beigās, un tā būs Petrenko iestudētā izrāde "Brutāls un dēls", februārī sekos režisora Mārtiņa Eihes iestudējums, aprīlī Intars Rešetins kā režisors piedāvās iestudējumu "Mūsējās", maijā pirmizrādi piedzīvos Gundara Silakaktiņa iestudējums "Mizerija" un Grozas-Ķiberes iestudējums "Šaubas".