No 7. līdz 10. augustam Valmierā notiks Latvian Voices a cappella festivāls. Par tā ideju, koncertiem, viesiem, meistarklasēm un visu, kas aktuāls, "Neatliekamajā sarunā" stāsta grupas dalībnieces Laura Jēkabsone un Zane Stafecka.

Grupai Latvian Voices šogad skaista jubileja – desmit gadi. Vai varētu teikt, ka festivāls arī kaut kādā ziņā saistīts ar to, ka pašām svētki? "Pilnīgi noteikti! Tieši šogad piepildās viens no mūsu grupas lielajiem sapņiem – pašiem savs a cappella festivāls,” atzīmē Laura Jēkabsone.

"Tas ir ļoti ilgi lolots – gatavošanās bijusi ne vien mēnešu, bet daudzu gadu garumā.

Pasaulē prezentējot Latviju, esam satikušas tik ļoti daudz a cappella mūzikas pārstāvjus, kontaktu loks uzkrāts tik plašs un liels, ka vēlamies tajā dalīties. Mūsu festivāls no citiem atšķirsies ar to, ka līdztekus tam notiks arī „Latvian Voices” meistarklases – visiem mūziķiem, kuri vēlas muzicēt šajā žanrā, arī mūsu klausītājiem, radiem, draugiem – vēlamies parādīt visu, ko pašas esam savām acīm un ausīm redzējušas, dzirdējušas un uzkrājušas.”

Laura un Zane grupā ir no pašas pirmās dienas. "Tā arī sevi saucam – vecās meitenes," aizrautīgi smejas Zane Stafecka. "Tieši beidzamajā laikā atkal notikusi neliela rotācija mūsu sastāvā: pati zemākā balss nu ir jaukā kolēģe no Rīgas Doma kora skolas – Una Stade. Nu jau katru reizi uz to skatāmies kā uz iespēju –

līdz ar katru cilvēku, kurš grupā ienāk vai aiziet, pamainās gan mikroklimats, gan vokālā specifikācija. Sākumā bija sāpīgi, bet nu jau to uzlūkojam kā ieguvumu."

Kāpēc Valmiera? "Valmiera mums ir ļoti uzticama pilsēta - ja paskatāmies statistiku, valmierieši dzirdējuši pilnīgi visas mūsu programmas! Tur mūsu klausītāju loks ir tiešām ļoti plašs.

Tad nu mēs metām kaunu pie malas, gājām un teicām valmieriešiem, ka mums ir ideja – gribam pašas savu a cappella festivālu. Tiešām nepārspīlējot, mūs sagaidīja atplestām rokām," stāsta Jēkabsone.

Festivāla atklāšana norisināsies Svētā Sīmaņa baznīcā, un koncertā, kā akcentē Laura Jēkabsone, uzstāsies grupas Latvian Voices aroda māsa tepat no Latvijas – grupa Anima Solla. "Krietna daļa no Latvian Voices dziedātājām savas gaitas uzsākušas tieši vokālajā grupā Anima Solla pie Mārītes Puriņas – arī es pati… Tieši tāpēc emocionāli šķiet ļoti skaisti, ka pirmo festivālu atklājam tieši ar šo grupu.”

Savukārt 9. augustā uzstāsies festivāla īpašie viesi - pasaulslavenā The Real Group no Zviedrijas, kas uz a cappella skatuves ir jau vairāk nekā 30 gadus. Viens no grupas dziedātājiem ir latvietis, kādreizējās a cappella grupas Cosmos dziedātājs Jānis Strazdiņš. Turklāt festivāla ietvaros The Real Group sniegs arī meistarklases vokālajiem ansambļiem un grupām.

Festivāla programmu pilnā apojomā aicinām skatīt šeit!

Vaicātas, kā izvēlējušās festivāla dalībniekus, Zane Stafecka neslēpj: "Viss notiek  organiski –

idejas jau nedzimst dienu pirms notikuma, tās gaisā virmo, un tad pienāk īstais mirklis, kurā zvaigznes sakrīt un ideja īstenojas…”

Vai ideja par šāda veida festivālu noskatīta kaut kur pasaulē, vai arī to simtprocentīgi izauklējušas pašas Latvian Voices dziedātājas? Laura Jēkabsone uzsver – daudz no visa piedāvājuma esot viņu pašu pienesums, un atceras, kā grupa viesojusies The King Singers meistarklasēs Lībekā: "Tas bija 2010. gads, un

tas bija mirklis, kad pirmo reizi saņēmām ļoti, ļoti iedvesmojošus ceļavārdus un ieteikumus no šīs grupas, jo parasti jau konkursa apstākļos tu dabū tikai kritiku.

Bet tur, nedēļu esot kopā ar citiem a cappella censoņiem, radās spārnojošā sajūta – mums visām tas palicis ļoti jaukā atmiņā. To arī vēlamies nodot citiem, kas darbojas šajā žanrā."

Jautātas, kādas tendences šobrīd valda a cappella dziedāšanā un attīstībā, Laura Jēkabsone min šī festivāla galveno iemeslu: "Gribam Latvijā vairāk popularizēt šī žanra dziedāšanu. Mums ir ļoti augsts līmenis kora mūzikā, tāpat ir ļoti daudz vokālo ansambļu, bet atšķirību ir daudz.

Ārpus Latvijas, galvenokārt Rietumeiropā, ASV un nu jau arī Āzijā, atšķirība ir ļoti daudzās detaļās. Ar šo festivālu un meistarklasēm gribam panākt, lai visas tendences būtu aktuālas arī šeit, Latvijā.

Tādiem maziem solīšiem tas viss arī sāk notikt. Mums uzrodas ļoti daudz jaunu a cappella grupu, par ko mēs ļoti priecājamies, un vēlamies to vērst plašumā.”

Savu 10. dzimšanas dienu grupa svinēs 12. decembrī. Arī vieta jau zināma – tā būs jaunā koncertzāle "Hanzas perons".

"Pamazām brīvos brīžos  mēģinām rast laiku un padomāt par programmu – daudz ūdeņu aiztecējuši šo gadu laikā, un mums pašām katru nedēļu iezogas jaunas idejas, ko vēl vajadzētu. Mēģināsim tēmēt abos virzienos - gan rādīt jaunradi, gan to, kam esam cauri gājušas," jubilejas ieceri atklāj Zane Stafecka.