15. septembrī Latvijas Nacionālajā teātrī dziedātāja Beāte Zviedre un ģitārists Jānis Bērziņš aicina uz koncertprogrammu “Dārziņš, Mediņš un mīla”, kurā līdzās Emīla Dārziņa un Jāņa Mediņa solodziesmu īpašām apdarēm izskanēs arī septiņas jaunas oriģinālkompozīcijas ar Beātes tekstiem un abu komponētu mūziku par mīlestības tēmu.
2022. gadā Latvijas Radio 1. studijā sadarbībā ar skaņu režisoru Vari Kurmiņu tika ieskaņotas piecas Emīla Dārziņa. Un šis ieraksts kļuva par pamatu arī jaunajai programmai.
Par gaidāmo koncertprogrammu un citām radošām iecerēm stāsta Beāte Zviedre, atklājot tās aizmetņus: "Šīs ieceres saknes rodamas diezgan sen atpakaļ, jo pirmā nopietnākā saskare ar Emīla Dārziņa mūziku bija jauniešu korī "Kamēr...", "Melanholiskā valša" izrādēs Dailes teātrī ar Artūru Skrastiņu un Raimondu Paulu. Tā bija fenomenāla izrāde!
Juris Vaivods bija ļoti interesanti apdarinājis Emīla Dārziņa mūziku, un tas laikam bija pirmais aizmetnis, kāpēc man šī mūzika kļuva ļoti tuva.
Kādu laiciņu vēlāk domāju, ka es arī gribētu kādu savu parafrāzi veidot. Neesmu akadēmiskā dziedātāja, kas Emīla Dārziņa dziesmas klasiskā veidā izpildītu. Ticu, ka mūsu laikā daudz kas notiek citādi, tad kāpēc lai mēs kaut kādā mērā godīgāk pret sevi neizpildītu šo mūziku? Es ceru, ka komponists neļaunotos arī par mūsu versijām.
Jānis Mediņš bija 15 gadus jaunāks par Emīlu Dārziņu un dzīvē tā īsti viņi nav draudzējušies.
Jā, Mediņš ir vairāk tāds mentāli, muzikāli piestāvīgs draugs, kuru esam Dārziņam atraduši. Šī doma radās pagājušā gada vasarā. Es ļoti sen nebiju bijusi J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas bibliotēkā, jo džeza mūziķim, iespējams, nav tik aktuāli tur būt un pētīt nošu krājumus, bet man tas ļoti patīk. Varbūt pat varētu bibliotēkā strādāt reiz – sistematizēt un salikt pareizi, tad atgādināt par laikā neatnestu grāmatu. Man tas liktos jauki. Bet katrā ziņā bija doma par dažādu klasiķu mūziku. Man ļoti patīk arī Marģera Zariņa mūzika, Vītols, Ivanova vokalīzes. Izskatīju lielu klāstu vokālās mūzikas antoloģiju.
Ar Jāni Bērziņu konsultējoties un iedodot viņam notis, nonācām pie tā, ka Jānis Mediņš mums der vislabāk un viņš vislabāk pakļaujas. Viņa melodiskās un harmoniskās līnijas ir ļoti tuvas un ļoti mūsdienīgas.
Šādi tas notika, un tas noteikti ir ļoti liels piedzīvojums. Ne tikai mūzikas, bet arī gaismas, kas to paspilgtinās un krāsos. Koncerts būs minimālistisks, ar gaismu spēlēm.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X