„Nezinu, kāpēc satikāmies tikai tagad!”, teic šīs dienas sarunas viešņa Kristiāna Vaickovska, stāstot par ansambļu „Ars Antiqua Riga” (Latvija), “Floridante” (Igaunija) un Somijas baroka orķestra (FiBO) solistu sadarbību.

Latviešu un igauņu senās mūzikas lietpratēji beidzot satiekas koncertos

Piektdien, 16. augustā plkst. 18.00, ieskandinot Rīgas 823. dzimšanas dienas svētku norisi, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, Kolonnu zālē, notiks starptautiskas sadarbības koncerts “Vakara mūzika. Mēders un Bukstehūde” ar ansambļu “Ars Antiqua Riga” (Latvija), “Floridante” (Igaunija) un Somijas Baroka orķestra (FiBO) solistu piedalīšanos.

Sarunā tiekamies ar muzikologi Kristiānu Vaickovsku, kura iepazīstina ar šīs mūziķu sadarbības pirmsākumiem, ieskicē līdzību ansambļu „Ar Antiqua Riga” un „Floridante” darbībā un pastāsta vairāk par Johana Valentīna Mēdera un Dītriha Bukstehūdes mūziku un darbību Rīgā un Tallinā.

Kristiāna Vaickovska: Pagājušajā gadā Pēteris Vaickovskis tika uzaicināts uz Igauniju piedalīties Monteverdi operas „Ariadnes” koncertuzvedumā. Šobrīd uz dzīvi Igaunijā ir apmeties arī Latvijā zināms diriģents un senās mūzikas autoritāte Endrū Lourenss Kings. Pēteris tika uzaicināts, turklāt viņam varbūt mazāk ierastā ampluā, respektīvi, kā sakbuta spēlētājs. Šeit arī viņš iepazinās ar brīnišķīgo šī projekta menedžeri Sāli Fišeri, un šim orķestrim koncertmeistars bija Entonijs Marīni, kurš ir Somijas Baroka orķestra vijolnieks.

Šī cilvēcīgā saskaņa jau uzreiz pārauga idejās, jo nav noslēpums, ka Baltijas valstīm un Ziemeļvalstīm ir diezgan kopīga šī plašā vēsture, vēstures nogrieznis, un jo īpaši ar igauņiem. Un nav grūti atrast šos kopīgos komponistus.

Protams, viens no pirmajiem, kas ienāk prātā, ir Johans Valentīns Mēders.  Paralēli bija arī manas studijas dokturantūrā pie profesora Tomasa Sītana, kurš, izrādās, ir bijis Sāles Fišeres doktora darba vadītājs un ir arī Hāpsalas Senās mūzikas festivāla mākslinieciskais vadītājs, savukārt Sāle ir ģenerālmenedžere. Viss vienkārši apauga un saslēdzās tā, ka bija skaidrs, ka ceļi ir krustojušies ne tikai vienā vietā, bet vairākās, un ka ir jāsadarbojas.

Entonijs tiešām ir brīnišķīgs koncertmeistars, un es aicinu uz viņu koncerta laikā lūkoties kā tādu muzikālo vadītāju. Viņš tiešām ir ļoti pieredzējis amerikāņu izcelsmes vijolnieks, kurš pirms padsmit gadiem, dodoties studēt uz Helsinkiem, ir palicis tur uz dzīvi, paralēli paguvis mācīties privāti pie dažādiem baroka vijolniekiem un arī Parīzes konservatorijā. Viņš ir ārkārtīgi iedvesmojošs cilvēks,es mēģinājumā pat nespēju saskaitīt, cik valodas viņš izmanto. Ļoti, ļoti apdāvināts. Viņš labprāt izmēģina arī visa veida stīgu instrumentus – gan violu da gamba, gan violu d’amore, arī taustiņvijoli. Helsinkos viņš labprāt apgūst arī dažādus tradicionālos stīgu instrumentus."

Komponista un ērģelnieka Johana Valentīna Mēdera (1649–1719) mūžs ir cieši saistīts ar Rīgu un Tallinu. Viņš bijis Rīgas Doma ērģelnieks, darbojies arī Tallinas ģimnāzijā.  Savukārt Dītrihs Bukstehūde (1637–1707), kura saknes meklējamas Ziemeļvalstīs, ir bijis ne tikai Mēdera laikabiedrs un draugs, bet viņa mūzika bieži tikusi Mēdera atskaņota.

Tieši Johana Valentīna Mēdera daiļrade ir šīs sadarbības fokusā, vienojot Latvijas, Igaunijas un Somijas mūziķus.

Koncertā uzstāsies Somijas baroka orķestra (FiBO) vijolnieks Entonijs Marīni (Anthony Marini), ansambļa “Floridante” (Igaunija) solisti: Terje Menni (Terje Männi, vijole) Villu Vihermē (Villu Vihermäe, viola da gamba), Sāle Fišere (Saale Fischer, klavesīns/pozitīvs) un ansambļa “Ars Antiqua Riga” (Latvija) solisti: Jānis Kurševs (tenors), Pēteris Vaickovskis (bass), Ainārs Paukšēns (viola da gamba).

Sarunā Kristiāna atklāj arī citas koncertvietas, kurās varēs izbaudīt koncertu “Vakara mūzika. Mēders un Bukstehūde”, iezīmējot arī Lielstraupes pils svētku norisi 25. augustā, kad pils viduslaiku pagalms atdzīvosies, veidojot mājīguma un iedvesmojošas atklāsmes gaisotni. Visas dienas garumā te risināsies Lielstraupes pils svētki, kuru misija ir ļaut vietējiem un tālākiem novada iedzīvotājiem iepazīt kvalitatīvu un daudzveidīgu senās mūzikas un priekšnesuma kultūru izcilu profesionāļu izpildījumā.

Koncerti “Vakara mūzika. Mēders un Bukstehūde” notiks arī Igaunijā: 24. augustā Palamusē un 15. septembrī Tallinā.