No 20. līdz 22. augustam jau septīto reizi Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris aicina uz festivālu "Vasarnīca", par ko plašāk "Klasikai" stāsta LNSO direktore Indra Lūkina un diriģents Andris Poga.

Dina Dūdiņa-Kurmiņa: Kā jums pašiem šķiet – vai nosaukums "Vasarnīca" ir lietas būtībai atbilstošs? Klausītājiem, protams, šis festivāls saistās ar laisku atpūtu, fantastisku mūzikas baudījumu. Bet kā ar jums pašiem? Vai nav tā, ka ar melnu muti viss jāsagatavo, lai pēc tam trijās dienās tik intensīvi publikai piedāvātu tik dažādas programmas, tik dažādus viesus... Lai to visu iespētu, nepieciešams milzu spēka ieguldījums!

Indra Lūkina: Mūsu darbā tas

melnais darbs nevienam nav jāredz – no klausītāja pozīcijām raugoties, vienmēr jābūt sajūtai, ka esi zālē un baudi rezultātu, ka tas viss ir viegli, pacilājoši, labākajā gadījumā tiek sasniegta katarse. Darbs ir darbs.

Tāpēc domāju, ka nosaukums ir izdevies veiksmīgs, jo tad, kad mēs ar Andri savulaik sākām spriest par to, ka cienījamam simfoniskajam orķestrim noteikti ir nepieciešams savs festivāls un tradicionāli tas ir vasaras festivāls, nonācām pie tā, ka festivālu rīkosim vasaras noslēgumā. Doma bija tāda, ka tas ir vasaras festivāls un nosaukums "Vasarnīca", manuprāt, izsaka šī festivāla būtību.

Andris Poga: Es varētu tikai piemetināt, ka visu šo nu jau septiņu gadu garumā programmas ir bijušas dažādas, tomēr paturam prātā ideju jeb moto, ka “Vasarnīca” ir festivāls visai ģimenei un tā programma, kurā, protams, ir rī lielie simfoniskie darbi, tomēr ir nedaudz atšķirīga no tās, ko mēs piedāvājam saviem klausītājiem sezonas laikā Rīgā. Šogad tie jau būs veseli trīs notikumi, kas mērķēti tieši jaunajai auditorijai – bērniem un jauniešiem, un man šķiet, ka vienmēr, veidojot šī festivāla kopskatu, ir svarīgi atcerēties to, ka tā ir “vasarnīca”, ka tas ir tuvāk pie dabas – ārpus bruģa, ārpus pilsētas urbānās vides.

Angliski ir tāds ļoti labs vārds, kuram grūti atrast analogu tulkojumu latviešu valodā – extend. Respektīvi, klausītājiem tā ir iespēja savu atrašanos ārpus pilsētas, atrašanos pie dabas, paplašināt ar koncertbaudīšanas sajūtām.

Šoreiz tie būs koncerti gan "Gora" iekšpusē, gan ārpusē – festivāla atklāšanas vakarā piektdien tas būs koncerts ārtelpā pie koncertzāles. Šāda uztakts bijusi arī iepriekšējos gados, arī pagājušogad Ventspilī. Šo balansu atrast vienmēr ir diezgan izaicinoši arī repertuāra ziņā, bet man šķiet, ka ar katru gadu mēs kļūstam gudrāki – skatāmies no iepriekšējās pieredzes un mācāmies no tā, kā esam strādājuši iepriekšējos gados. Tā mēs katru gadu cenšamies piedāvāt kaut ko jaunu un labāku.

Vai, domājot par kārtējo vasaras fetivāla programmu, jums pašiem ir būtiski, vai "Vasarnīca" durvis vērs Cēsīs, Ventspilī vai – kā šogad – jau trešo reizi Rēzeknes "Gorā"?

Indra Lūkina: Jā, tas ir ļoti būtiski. Kā jau Andris teica,

mēs analizējam iepriekšējo gadu pieredzi, skatāmies, kas klausītājiem paticis vairāk, kas mazāk, kas bijis vairāk apmeklēts, kas mazāk, uzklausām atsauksmes. Jā, mēs mīlam Latgales publiku, mēs mīlam "Gora" publiku.

Protams, tā nav tikai Rēzeknes publika – kā saka viņi paši, viņu pastāvīgā publika ir 100 kilometru rādiusā. Un, protams, mēs šo festivālu veidojam ciešā sadarbībā ar "Goru", tas arī ir ļoti svarīgi. Tā ka – jā, mēs orientējamies uz viņu publiku.

Mēs noteikti stāstīsim arī par koncertiem, jo mūzika un atskaņotājmākslinieki ir tā svarīgākā lieta. Bet pirms tam – ir dažas lietas, kas noteikti ir jāpasaka pirms tam, lai klausītāji jūtas droši. Kas ir jāņem vērā, šogad dodoties uz "Goru" ģimenēm ar bērniem?

Indra Lūkina: Jā, gribētu viest skaidrību šajā jautājumā. Mums ir trīs pasākumi bērnu un jauniešu auditorijai. Pirmajā vakarā festivālu atklāsim ar pasaku par mūzikas instrumentiem – tā būs pirmizrāde, pirmatskaņojums – Ineses Zanderes un Andra Vecumnieka kopdarbs Unas Rozenbaumas režijā. Šis ir agrā skolas vecuma un pirmsskolas vecuma bērniem domāts pasākums. Vēl programmā būs Elmāra Seņkova režisētais pusaudžiem domātais muzikālais iestudējums "Otello", un vēl būs pavisam maziem bērniem domāts iestudējums "Kaķpēdiņu skola". Uz visiem šiem pasākumiem darbojas valstī noteiktais dzeltenais režīms, kas nozīmē, ka pieaugušie uz tiem var doties ar sertifikātu, kas ir vai nu vakcinācijas sertifikāts vai vīrusa pārslimošana, vai arī tests, kuru varēs veikt turpat divu stundu laikā pirms koncerta sākuma. Tests jāveic pieaugušajiem, ja nav iepriekš minētā Covid sertifikāta. Ar pieaugušajiem kopā var nākt bērni līdz 12 gadu vecumam; bērnam, kurš nāk ar pieaugušo, līdz 12 gadu vecumam vispār nav vajadzīgs ne tests, ne sertifikāts. No 12 gadu vecuma ir nepieciešams vai nu kovidsertifikāts, vai arī veikts tests, kas uzrāda negatīvu Covid rezultātu.

Un kas ir pats svarīgākais – esam raduši iespēju, ka jauniešiem vecuma grupā no 12 līdz 18 gadiem testu apmaksāsim mēs paši – festivāla organizētāji. Tātad galvenais ir nākt laicīgi, jo divas stundas pirms koncerta sākuma būs jau iespēja testēties.

Šis būs ātrais antigēna tests, kurš ir derīgs sešas stundas, tātad – derīgs tikai uz šo pasākumu. Un to varēs veikt turpat pie koncertzāles "Gors". Tiesa, pieaugušajiem, kuriem būs nepieciešms veikt testu, tas būs jāapmaksā pašiem.

Vairāk un plašāk - ierakstā.