No 15. līdz 19.maijam Hāgā norisinājās 69. Starptautiskais komponistu konkurss Rostrum un sabiedrisko raidstaciju pārstāvju konference, ko rīko Starptautiskā Mūzikas padome (International Music Council) un UNESCO.

Par rezultātiem un darbu konkursā, kā arī Hāgā sastaptajiem latviešu mūziķiem stāsta Anna Veismane.

Rostrum konferencē piedalījās radio producenti no Eiropas, Honkongas un Argentīnas, katrs prezentēja 30 minūšu programmu. Darbi tika vērtēti divās kategorijās – galvenajā un jauno komponistu kategorijā (komponisti līdz 30 gadu vecumam).

Latviju pārliecinoši pārstāvēja Andra Dzenīša Credo korim, solistiem un orķestrim, ko atskaņojis Latvijas Radio koris, vijolniece Marta Spārniņa un sitaminstrumentālists Ivo Krūskops, Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā, kā arī Alises Rancānes Ars magna balsij un elektronikai – Rūdolfs Bacāns (balss), Alise Rancāne (elektronika) jauno komponistu kategorijā.

Augstāko novērtējumu galvenajā kategorijā saņēma zviedru komponiste Līza Straiha (Lisa Streich) par concerto grosso trompetei, perkusijām, arfai, altam un orķestrim Jubelhemd, līdzīgu punktu skaitu ieguva franču komponists Otmans Louati (Othman Louati) par skaņdarbu Nuits kameransamblim. Jauno komponistu kategorijā līdz 30 gadu vecumam uzvarēja komponists no Slovēnijas Matičs Romihs (Matic Romih) ar opusu  stīgu orķestrim The Card Players.

Labāko desmitniekā ir darbi no Austrijas, Šveices, Nīderlandes, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Slovēnijas un Somijas. Jauno komponistu piecu rekomendējamo darbu sarakstā ir komponisti no Portugāles, Serbijas, Somijas un Nīderlandes.

Šveices RTS Radio  reprezentēja latviešu komponistes Asias Ahmetžanovas kompozīcija Apre le chant, kas ieguva 4. vietu.

Šogad tika izvēlēts jauns Starptautiskā Rostrum konkursa priekšsēdētājs Gregors Piršs no Slovēnijas, iepriekšējais vadītājs Everts van Berkels šajā amatā aizvadīja desmit gadus.

Atzīmējams ir fakts, ka pirmo reizi Rostrum vēsturē vairākums ir sievietes komponistes, savukārt, 2022. gada Rostrum piedāvāties darbi raidīti vairāk nekā 600 reižu, tostarp arī Jāņa  Petraškeviča kamersimfonija Echoing Distances un Kristapa Pētersona dziesma "Smilgas". Jāatzīmē, ka Latvijas komponistiem pēdējo piecu gadu laikā bijuši izcili panākumi – Jēkabs Jančevskis un Krists Auznieks ieguvuši augstāko novērtējumu Jauno komponistu kategorijā un pasūtījumu Zviedrijas jaunās mūzikas ansamblim Norrbotten Neo.