Šogad martā klarnetiste Anna Gāgane ieguva "Lielo mūzikas balvu 2018" kā Gada jaunā māksliniece. Šobrīd viņa turpina studijas Šveicē, septembrī startēs prestižajā ARD konkursā Minhenē, uzsāks darbu Latvijas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī un Latvijas Mūzikas akadēmijā, bet tuvākie plāni saistīti ar uzstāšanos Liepājā, Rundālē un Saulkrastos.

Latvijas Radio 3 "Klasika" studijā mūziķe ieradusies taisnā ceļā no lidostas – nule atlidojusi no Hamburgas. "Pārsvarā uzturos Šveicē, bet mans pasniedzējs bija atbraucis uz Vāciju, kur notika meistarklases. Puse no viņa klases gatavojamies ARD konkursam Minhenē, kas notiks septembra pirmajā pusē, un šī bija iespēja, kā tam sagatavoties vislabāk,” skaidro Gāgane, kura ARD konkursā šogad būs vienīgā pārstāve no Latvijas.

"Tāpat kā lielākajai daļai lielo konkursu, arī šim jāsāk gatavoties laicīgi. Pirmā kārta ir atlase, uz kuru jāsūta speciāli ierakstīts video – tas nozīmē, ka jāmācās jauns repertuārs, jānolīgst skaņu meistars, jāatrod zāle un pianists. Priecājos, ka esmu tikusi tālāk,” atklāj mūziķe. Piedalīšanās šajā konkursā pilnībā bijusi pilnībā viņas iniciatīva. "Šie konkursi vienmēr tiek translēti internetā, tiem seko daudzi cilvēki.

Iespējams, pirmo reizi piedaloties lielā konkursā, pēc tā nekādi sarkanie paklāji tavā priekšā netiks atritināti, taču noteikti ir jāapgrozās mūziķu klarnetistu sabiedrībā, jāveido pēc iespējas vairāk kontaktu, un konkursi ir viena no šādām iespējām."

Vaicāta, kāda īsti ir klarnetistu vide, Gāgane uzsver: "Manas paaudzes klarnetisti, salīdzinot ar citām specialitātēm, visi esam ļoti draudzīgi. Mūsu klase – Fransuā Bendas studenti – esam kā ģimene: viens otru atbalstām, palīdzam, pamācām vislabākajā šī vārda nozīmē. Pirms man ir kāds atbildīgs notikums, noteikti paspēlēju priekšā kādam no saviem klasesbiedriem, kura viedoklim es uzticos. Man nepieciešama motivācija un ticēšana saviem spēkiem, kādu sniedz tieši apkārtējie studenti.

Mūziķa profesija ir diezgan grūta, ne vienmēr tikai veicas – ir grūtāki brīži, tāpēc jābūt diezgan pašpārliecinātam un jātic saviem spēkiem, idejām.  Ja apkārtējie cilvēki iedvesmo un palīdz, ir daudz vieglāk un šādos konkursos var piedalīties rezultatīvāk."

Vai tas nozīmē, ka atbildības sajūta pēc saņemtās Lielās mūzikas balvas kļuvusi vēl lielāka? "Īpaši smagu vai stresainu atbildību nejūtu. Manuprāt, tas ir pagodinājums, taču nekas jau neapstājas, viss turpinās, un es strādāju tālāk," stāsta jaunā klarnetiste un atklāj, ka uz ARD konkursu Minhenē dosies 63 klarnetisti, kas ir diezgan daudz – citos konkursos mēdz būt mazāks skaits dalībnieku. Kopumā konkursam būs četras kārtas, un repertuāra apjoms, kas jāsagatavo, ir milzīgs.

Vairāk un plašāk šeit!