25. novembrī Ogres novada Kultūras centra Mazajā zālē notiks vokālās grupas "Anima Solla" jubilejas koncerts - salidojums "Dzied', māsiņa, tu pret mani!", kurā skanēs latviešu tautasdziesmas – arī ansamblim veltītās Uģa Prauliņa, Andra Dzenīša, Andra Kontauta, Riharda Dubras, Jura Vaivoda, Sniedzes Prauliņas un Lauras Jēkabsones apdares.

1998. gadā Jumpravā izveidotais ansamblis ir trīskārtējs Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku Lielās balvas ieguvējs, Pasaules Koru olimpiādes uzvarētājs vokālo ansambļu kategorijā, dažādu starptautisku un nacionālu konkursu laureāts.

Sarunā ar ansambļa vadītāju Mārīti Puriņu un dalībniecēm - Annu Rudzīti, Noru Vanagu un Elizabeti Štomu - uzzinām par spējām komponista mūziku sasaistīt ar savu būtību, par maģisko pieskaršanos jaunajai mūzikai un dzinuļiem, kuri liek apzināties savu varēšanu, par iespēju izbraukāt visu pasauli un satikt apbrīnojamas personības. Sarunas gaitā - arī par jubilejas programmas koncepciju, kuras pamatā vēlme izdziedāt savu dzīvi un rādīt latviešu sievietes stipro pusi; par vokālo grupu, kura kalpojusi daudziem komponistiem par radošo laboratoriju, bet daudzām dziedātājām bijusi kā platforma nākamajam lēcienam profesionālajā karjerā. Noslēgumā - arī par pagriezienu turpmākajā ansambļa darbībā, kas iezīmēs neatkarīgu ceļu un darbošanos pēc projektu principiem.

Inta Pīrāga: Kādēļ ir tik svarīgi jubilejās pulcēt kopā visas iepriekšējās un esošās dziedātājas, un kādēļ vispār ansamblim ir svarīgi grandiozi svinēt savas dzimšanas dienas?

Mārīte Puriņa:

Pirmkārt, dzimšanas diena ir kā Jaunais gads – kaut kāds posms dzīvē noslēdzies, un mēs atskatāmies atpakaļ uz padarīto un raugāmies nākotnē uz to, kā nu būs.

Otrs iemesls ir sanākt visām kopā, jo pa šiem 25 gadiem ansamblī nomainījušās diezgan daudzas dziedātājas. Meitenēm, redz, tā ir – viņas studē, tad viņas brauc uz ārzemēm, tad precas, tad viņām dzimst bērni un tad viņas vairs nevar to savienot ar dziedāšanu, tādēļ arī sastāvs ļoti mainās. Šo gadu laikā ansamblī dziedājušas 41, bet šajā koncertā būs 20 dziedātājas, jo desmit no kopējā skaita šobrīd dzīvo un strādā ārzemēs un desmit citām ir dažādi iemesli, kādēļ viņas netiek, bet 20 būs, tātad būsim pat kamerkoris.

Es ar Anima Solla esmu runājusi vairākkārt. Iemesli ir bijuši dažādi. Ja nemaldos, pirmā bija 10 gadu jubileja, tad sekoja 15, tad 20 gadu, ir bijuši dažādi braucieni, vajadzējis parunāt par balvām un uzvarām, ir bijuši jaundarbi, bet par 25 gadiem mēs runājam pirmoreiz. Anna, es saprotu, ka mamma ir ansambļa vadītāja un nekādi nevarēji izsprukt no dziedāšanas, bet nu ir pietiekami cienījams vecums, lai varētu atļauties runāt pretī. Kas ir tas, kas visu šo laiku tevi tur pie ansambļa? Ir bijuši pāris mazi sānsolīši, bet principā visi 25 gadi ansamblī ir nodziedāti.

Anna Rudzīte: Jā, ir visi 25 gadi. Manuprāt, ir bijusi tikai viena nepilna sezona, kurā nedziedāju, jo man piedzima pirmā meitiņa un ansamblim tobrīd bija diezgan aktīvs darba posms. Tad gan es sapratu, ka šī nu ir tā reize, kad vairs nevaru dziedāt kopā ar šīm jaukajām meitenēm, bet lielākā daļa manas dzīves ir pavadīta ansamblī.

Šīs ir manas visnoturīgākās attiecības ārpus ģimenes, kādas man jebkad bijušas (smiekli), un es varu teikt, ka šis ir brīnišķīgs muzikāls, un ne tikai muzikāls, piedzīvojums.

Ko tik mēs neesam kopā darījušas – esam izbraukājušas, šķiet, teju visu pasauli, dziedājušas konkursos un koncertos, baudījušas visneiedomājamākās, gardākās virtuves un satikušās ar visiespaidīgākajiem cilvēkiem. Es nemūžam nebūtu spējusi to visu izdarīt, ja nebūtu pakļāvusies mātes spiedienam un dziedājusi Anima Solla 24 gadus. (smiekli).

Elizabete, kā saprotu, ir pievienojusies kā viena no nesenākajām. Šad tad dzirdu, ka vokālā grupa Anima Solla izsludina uzņemšanu, jo trūkst dziedātāju. Protams, tas nenotiek tik plaši kā ierasts koros – sarunas vairāk notiek caur draugiem un paziņām, viens otru ierunā, un tad apmēram jau ir zināma tā augsne, kurā šī sēkla kritīs. Cik ilgi tu dziedi ansamblī un kā par to uzzināji?

Elizabete Štoma: Es dziedu tikai vienu gadu. Man Mārīte pati piezvanīja un piedāvāja šo lielisko iespēju.

Šogad bijis tik daudz notikumu – Dziesmusvētki, brauciens uz Franciju, rokopera "Lāčplēsis", tagad jubileja. Pa gadu esmu paspējusi piedzīvot ļoti daudz.

Nora, tev dzīve Anima Solla jau ir mazlietiņ garāka?

Nora Vanaga: Jā, es ansamblī dziedu tieši piecus gadus. Patiesībā uzsāku tieši 20 gadu jubilejā, kad arī bija salidojums. Tas būtībā bija mans pirmais nozīmīgais koncerts šajā sastāvā. Es gan tiku uzņemta caur noklausīšanos. Nezinu, kāds bija konkurss un cik daudz kandidātu uz manu vietu, bet tā esmu nonākusi šeit un dziedu jau 5 gadus.

 Kurš jums katrai ir tas fantastiskākais brīdis, kura dēļ ir vērts arī iziet cauri dažādām grūtībām? Kā dēļ ir vērts dziedāt šajā ansamblī?

EŠ: Man laikam visvairāk patīk tieši mirklis uz skatuves, kad esam visas kopā - dziedāšanas brīdis, kurā tu paskaties apkārt un saproti, ka ir tik forši dziedāt.

NV: Man tie ir izaicinājumi. Pirmkārt, izaicinājums dziedāt tik dažādu repertuāru, kāds mums ir. Mums ir ļoti daudz pašmāju iemīļotu komponistu darbu, kas rakstīti speciāli mūsu vokālajai grupai, un tos izpildīt ir milzīgs pagodinājums.

Darbi ir visdažādākā stila un rakstura, ar dažādiem vokālajiem izaicinājumiem un diapazoniem, un tieši šie izaicinājumi ir tas dzinulis, kas liek pasvīst un apzināties savas spējas un robežas, varēšanas un nevarēšanas.

Katrā ziņā, garlaicīgi nav, un tas arī šeit notur. Vēl viens izaicinājums, kā jau Mārīte minēja, ir dalībnieču maiņa. Mēs visas esam brīnišķīgas solistes katra par sevi, bet būt ansamblī ir izaicinājums – spēt sadziedāties ne tikai vokāli, bet arī rakstura ziņā - saliedēties kā vienam veselam organismam. Dalībnieču maiņa dod uzdevumu arī mums, esošajām dalībniecēm – pieņemt un pielāgoties. Un tā, caur izaicinājumiem, mēs ejam no sezonas uz sezonu.