"Klasikas" viesi - pianists Andrejs Osokins un dziedātāja Katrīna Gupalo, kuri iepazīstina ar  savu jaunāko kopdarbu, Amerikas mūzikai veltīto koncertizrādi "Pēc pusnakts”.

Tās pirmizrāde notiks 14. februārī Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars", piedaloties arī horeogrāfei un dejotājai Gabijai Bīriņai un sitaminstrumentālistam Elvijam Endelim. Izrādes centrā būs cilvēks gan savā reālajā, gan iedomu pasaulē, un stāsts risināsies uz tādas mūzikas fona, kas skanējusi Amerikā 20. gadsimta pirmajā pusē.

"Liepāja mums ir ļoti mīļa pilsēta - te bieži spēlējam visdažādākās programmas," atklāj Andrejs Osokins  un uzskaita, kādas programmas te atskaņotas. "Klausītāji šeit ir ļoti emocionāli - ja patīk, tad to spilgti parāda. Tāpēc liels prieks, ka arī jaunās programmas pirmatskaņojums notiks tieši brīnišķīgajā "Lielajā dzintarā"."

Andreja un Katrīnas pirmā kopīgā izrāde bija "100 gadi ar Piafu". Kurš no viņiem ir jaunā projekta idejas autors? "Ideja ir mana - dievinu Ameriku un tās kultūru - īpaši to, kas bija raksturīga 20. gadsimtam," stāsta Katrīna.

"Dziesmas, kas tiks atskaņotas jaunajā izrādē, manā repertuārā ir jau sen. Bet izrādes tapšana ir interesants radošs process, kurā katrs no mums četriem izpaužas ne tikai kā mūziķis, bet mākslinieks."

Ar Ameriku katram no mūziķiem saistītas savas izjūtas. Andrejs te piedalījies vairākos koncertos un konkursos: "Amerikai raksturīga interesanta kultūra, īpaši laikposmā no pagājušā gadsimta 20. līdz 60. gadiem, ko dēvē par džeza zelta laikmetu - arī mūzikli šajā laikā uzplauka, un tieši šim laikam arī esam veltījuši savu programmu. Mums kā akadēmiskajiem mūziķiem ir ļoti interesanti palūkoties uz džeza pasauli. Arī man tas ir izaicinājums, jo pirmo reizi spēlēšu džezu, turklāt - uz lielās skatuves! Tas prasa zināšanas un pieredzi. Cenšos to sagatavot augstā mākslinieciskā līmenī."

Katrīna sākotnēji Amerikā nokļuvusi, apciemojot draugus. "Mēnesi iepazinu Ņujorku, Kaliforniju, un no pirmās dienas šī pasaule mani pilnībā apbūra. Pēc vairākiem gadiem bija iespēja mācīties Santabarbarā, Rietumu mūzikas akadēmijā - tas bija vērtīgs, fantastisks piedzīvojums, jo tur stundas pasniedza Amerikas vadošie mūzikas pedagogi. Guvu milzīgu pieredzi," atklāj dziedātāja.

Tikām Andrejs par jauno izrādi stāsta: "Pēc eksperimenta ar Piafu esam izveidojuši lielāka mēroga izrādi. Svarīgi, ka pievienojies Elvijs - tā ir pavisam cita skaņu pasaule! Gan klavieres ir kā orķestris, gan sitaminstrumenti - tā nu mēs, divi "orķestri", sacenšamies un papildinām viens otru. Jo pazīstamāka dziesma, jo vairāk ar to esam eksperimentējuši.

Galvenā tēma - duālisms starp realitāti un sapņiem, starp normālu dzīvi un nakts dzīvi. Cilvēks mēģina saprast sevi, savas vēlmes, kuras nevar ar prātu kontrolēt, bet mēģina tās izpaust caur mūziku.

Tās būs Gabijas un Katrīnas performances..."

Sarunas gaitā Andrejs pastāsta arī par drīzumā ieplānotajām koncertlekcijām jauniešiem un meistarklasēm topošajiem pianistiem, kā arī par savu solokoncertu Rīgā, kas Mūzikas namā "Daile" izskanēs 25. februārī. Tam ir ciešs sakars ar nule klajā nākušo Andreja albumu "Veltījumi". "Koncerts patiešām būs ļoti savdabīgs, jo parasti albumu prezentācijā skan mūzika no attiecīgā diska. Šoreiz būs pilnīgi citādi! Disku "Veltījumi" ierakstīju pagājušajā un arī aizpagājušajā gadā, taču nākamgad ir Latvijas simtgade - nevarēju šim notikumam neveltīt kādu skaistu programmu, tāpēc 25. februāra koncertprogramma būs veltījums latviešu klaviermūzikai. Skanēs gan Eiropas klaviermūzikas šedevri, gan latviešu šedevri Eiropas kontekstā. Centīšos sameklēt interesantas paralēles."

Pirms koncerta gaidāma gan īsta koncertlekcija, gan meistarklases jaunajiem pianistiem. "Šobrīd man svarīgi šķiet savas zināšanas nodot jaunajai paaudzei, topošos pianistus iedvesmojot un arī iedrošinot skatuvei. Labi atceros vēl sevi skolā - katra ieskaite nozīmēja stresu, turklāt fokuss bija tieši uz kļūdām. Bet svarīgi arī skolotājam pašam parādīt, kā vajag spēlēt!"