Pirmdien, 30. septembrī, Latvijas Radio I studijā un Latvijas Radio 3 “Klasika” tiešraidē notiks pirmais šīs sezonas kamermūzikas koncerts. Programmā La grande bellezza dzirdēsim izcilā alta spēles meistara Maksima Novikova saspēli ar J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesori, pianisti Hertu Hansenu. Programmā būs kamermūzikas klasika – Franča Šūberta  Arpeggione Sonata, mazāk zināmi Karla Reinekes "Trīs fantāzijskaņdarbi", kā arī gruzīnu izcelsmes mūsdienu komponista Aršias Samsaminijas (Arshia Samsaminia) virtuozā miniatūra In Eternity un Vačes Šarafjana (Vache Sharafyan) armēņu tautasdziesmas apdare. Īpašais koncerta notikums – Artura Maskata jaundarba Recetativo e arioso cantabile pirmatskaņojums. Ar mūziķiem sarunāsies un koncertu vadīs mūzikas žurnālists Orests Silabriedis.

Par skaņdarbu izvēli stāsta Maksim Novikovs:

„Pēdējā laikā festivālu un koncertu rīkotāji vienmēr vēlas skaistus  nosaukumus, tagad visu vajag „iepakot”. Es pēdējos gados meklēju skaistu mūziku altam, tādēļ arī nosaukums - “La grande bellezza” .

 Lai neapvainojas komponisti, bet uzskatu, ka esam daudz laika zaudējuši 20.gadsimta otrajā pusē, klausoties visādus trokšņus, skrāpējumus, visas tās šausmas , ko mēdz saukt par mūziku. Es ļoti vēlētos atgriezties pie tām pašām septiņām notīm un pie mūzikas sākotnes, lai cilvēki, klausoties, varētu smaidīt, arī raudāt, bet nevis tādēļ, ka būtu slikti, bet aiz aizkustinājuma.

Katram skaņdarbam šajā programmā ir īpaša nozīme. Franča Šūberta Arpeggione Sonata ir man ļoti nozīmīgs opuss, to ļoti ilgi baidījos spēlēt. Mans etalons ir Jurija Bašmeta interpretācija un es sapratu, ka nespēju šai mūzikai tuvoties. Bet tad kopā ar pianisti Svetlanu Navasardjanu spēlējām romantiskas mūzikas programmu un viņa man palīdzēja atrast atslēgu, kā šo mūziku spēlēt.

 Karls Reineke ir apbrīnojams komponists, bijis Šūmaņa, Brāmsa laikabiedrs un draugs, izcils pedagogs, bet par viņa daiļradi zināms maz.

Karla Reinekes fantāzijskaņdarbi ir ģeniāla mūzika, skaista, romantiska, tādēļ es brīnos, kādēļ mēs, altisti, to neesam spēlējuši.

Irāņu komponista Aršias Samsaminijas mūziku biju atklājis tīmeklī, lūdzu viņam komponēt skaņdarbu festivālam Itālijā Suoni dal Golfo. Pēc mēneša saņēmu skaņdarbu altam un klavierēm In Eternity.

Ar komponistu Arturu Maskatu esam pazīstami jau sen,  un sen jau ilgojos saņemt kādu jaunu opusu altam. Nu tas beidzot īstenosies. Artura mūzika būs ideāli atbilstoša koncerta poētiskajai idejai La grande bellezza

Programmā būs arī armēņu komponista  Komitasa melodijas apdare, kuru altam pārlicis Vače Šarafjans.

2013. gadā, kad pirmo reizi kopā ar Hertu muzicējām LR studijā, uzskatu, ka īsti netiku galā ar šo grūto uzdevumu. Ļoti grūti spēlēt vienlaicīgi ierakstam radio un publikai. Ja spēlējam klausītājiem rezervēti, ar apdomu, tas nebūs tas, ko viņi gaida. Taču ierakstā dzirdams, ka skaņa ir par cietu, par skarbu, pārāk forsēta. Šajā koncertā vēlos sevi pārbaudīt, vai spēšu atrast balansu.

Herta Hansena ir brīnišķīga pianiste, es dievinu ar viņu kopā muzicēt. Ierakstu producente Māra Šuba 2013. gadā ieteica man ar viņu sazināties, tā es toreiz Hertai zvanīju, bet viņa tāda kautrīga, tikai atteica – nu ko tur daudz runāt! Spēlēsim!

Altists Maksims Novikovs (1974) dzimis Krievijā, beidzis Pētera Čaikovska Maskavas Valsts konservatoriju un aspirantūru alta klasē. Starptautisku konkursu laureāts, aktīvi sniedz solokoncertus. Kaislīgs mūziķis, kas uzlādē ar enerģiju telpu ap sevi, ģenerējot jaunu skaņdarbu, ierakstu, festivālu un pat orķestru rašanos. Viņa skatuves partneru vidū ir pianisti Poļina Osetinska, Herta Hansena un Jakovs Kacnelsons, vijolnieks Karens Šahgaldjans, čellists Boriss Andrianovs, ērģelnieki Aivars Kalējs un Jevgeņija Ļisicina, Hačaturjana klavieru trio. Viens no starptautiskā mūzikas un dzejas festivāla Suoni dal Golfo” Leriči (Itālija) dibinātājiem.

Pianiste Herta Hansena ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētā profesore. Aktīvi koncertējoša pianiste, dažādu kamermūzikas projektu dalībniece, daudzu dziedātāju un instrumentālistu uzticama skatuves partnere. 2013.gadā saņēmusi Lielo mūzikas balvu kategorijā “Par izcilu darbu ansamblī”.

Koncerta norisi atbalsta  RĪGAS DOMES IZGLĪTĪBAS, KULTŪRAS UN SPORTA DEPARTAMENTS