No 21. līdz 24. augustam Venspils koncertzālē "Latvija" norisināsies Alīdas Vānes Starptautiskais mūzikas festivāls, kura programmā iekļautas meistarklases, koncerti un vokālistu konkurss, kurā sacentīsies vairāk nekā 20 jauno operdziedātāju no dažādām valstīm.

Par festivāla iecerēm un plāniem pirmdienas "Neatliekamajā sarunā" stāstīs dziedātāja un festivāla saimniece Karmena Radovska.

Šogad Alīdu Vāni pieminam 120. gadskārtā, un šogad arī aprit 50 gadi kopš viņas došanās mūžībā. "Viņa bija pirmā operdziedātāja, kura mūsu vokālās mākslas slavu nesa pasaulē pagājušā gadsimta divdesmitajos, trīsdesmitajos gados, spoži debitējot Itālijā un uzstājoties pasaules opernamos," atzīmē Karmena Radovska. "Viņa ir mūsu pirmā ievērojamā operdziedātāja, kas aizsāka operzvaigžņu plejādi, kas šodien tik spoži pārstāvēta pasaules opernamos."

"Bez vēstures un kultūras mantojuma izpratnes ir grūti apzināties, kas mēs esam, kurp ejam un ko spējam," uzsver Radovska, atgādinot, ka Alīdas Vānes piemiņas pasākumi notiek jau vismaz 20 gadus.

"Šobrīd tie izauguši līdz starptautiskam līmenim, kas ir atbilstoši viņas mākslinieces statusam.

Festivāls un konkurss ir viena no platformām, kā mēs pasaulei turpinām vēstīt, ka mums ir izcili mūziķi.

Tāpēc konkursa žūrijā vienmēr aicināta kāda no mūsu operdīvām - šogad atkārtoti žūrijas vadītāja būs Maija Kovaļevska; tāpat mums vienmēr ir diriģenti - šogad tas būs Ainārs Rubiķis. Starptautiskā žūrija izvērtēs jauno dziedātāju sniegumu. Turklāt šis būtībā ir vienīgais ikgadējais konkurss profesionālajiem un topošajiem operdziedātājiem Baltijā, jo Igaunijā šāda veida konkursi notiek ik pa diviem gadiem, bet mūsu Jāzepa Vītola konkurss notiek ar ļoti lieliem intervāliem."

Konkurss notiek jau piekto gadu, tas audzis plašumā.

"Latiņa mums ir ļoti augsta, un mūsu mērķis ir ne tikai atklāt zvaigznes - jo liela daļa no konkursa dalībniekiem jau ir operas solisti no dažādām pasaules valstīm. Šobrīd pieteikušies dalībnieki no 12 dažādām valstīm un kontinentiem. Bet mēs vienmēr dodam viņiem iespēju uzklausīt žūrijas viedokli, pie kā vajadzētu turpināt strādāt, kā virzīt karjeru, lai tā būtu veiksmīgāka. Tāpat piedāvājam iespēju baudīt meistarklases, kurās viņi pie žūrijas locekļiem var iegūt gan tehniskas, gan praktiskas zināšanas. Bet labākajiem konkursa dalībniekiem sniedzam iespēju uzstāties kopā ar orķestri."

Vairāk un plašāk - ierakstā!