Septembra beigās vai oktobra sākumā (šogad - 24. un 25. septembrī) ebreji svin savus lielākos svētkus - Jom Kipur jeb Salīdzināšanās dienu. Tādēļ "Odisejā" klausāmies jaunu klezmermūzikas albumu un runājam par klezmeriem.

2023. gadā Amerikas klezmermūzikas ansamblis Hot Pstromi un tā vadītājs Jeils Stroms laiduši klajā albumu The Wolf And The Lamb (ARC music), kurā ietvēruši mūzikas piemērus no dažādām Centrālās un Austrumeiropas valstīm, arī Latvijas.

Par klezmermūziku 2012. gadā sarunājāmies ar Sašu Lurji un Iļju Šneiveisu - "Odisejā" atgādināsim šajā intervijā runāto: "Tradicionāli klezmermūzika ir Austrumeiropas ebreju kāzu un svētku mūzika. Pārsvarā tā ir instrumentāla mūzika, kas pavada kaut kādus kāzu momentus.

Piemēram, t.s.līgavas "iesēdināšanas" rituālu - kad līgavu iesēdina krēslā un tad viņai spēlē bēdīgu mūziku un dzied par to, cik viņai slikti klāsies, ka viņa nebūs dzimtajā mājā, ka jāatvadās no vecākiem, ka viņai būs jādzīvo ar nepazīstamu vīrieti, ko viņa iespējams pat nekad nav redzējusi.

Šodien jau daudz kas, protams, ir mainījies, bet tādās ļoti tradicionālās kopienās tā joprojām var būt, ka līgava savu līgavaini līdz kāzām nav pazinusi.

Klezmermūzika ir pārsvarā instrumentāla. Mēs drīzāk varam runāt par aškenazu mūziku jeb mūziku jidiša valodā, kur klezmermūzika ir tikai viens no apakšžanriem. Teritoriāli tā būtu gan kādreizējā Besarābija - Moldova, Ukraina, Rumānijas daļa, gan Polija, kas ir vēl viens reģions, un Lietuva, Latvija un Baltkrievija - vēl viens reģions."