Oktobra nogalē Somijas pilsētā Tamperē notika pasaules mūzikas gadatirgus Womex, kurā uzstāties bija aicināta arī Latvijas tradicionālās dziedāšanas grupa "Saucējas".

Par savu Womex pieredzi raidījumā stāsta gan "Saucēju" vadītāja Iveta Tāle un dziedātāja, arī Latvijas Mūzikas informācijas centra pārstāve Vineta Romāne, gan izdevniecības "Lauska" pārstāvji Daina un Juris Zalāni.

"Publika patiesi jutās ļoti sajūsmināta un iespaidota," atzīmē Daina Zalāne. "Turklāt "Saucēju" koncertu klausījās arī citi mūziķi, kuri tāpat bija sajūsmā. Īpaši visus iespaidoja maskas, ko "Saucējas" vienā brīdī uzlika galvās - Eiropā šī maskošanās tradīcija jau sen pazaudēta, tādēļ arī skatītājiem tas šķita kas ļoti saistošs."

Gandarījumu neslēpj arī Iveta Tāle: "Runājot par kontaktiem, kas gadatirgū Womex tiek iedibināti, jāpiemin, ka

"Saucēju" koncertam ievadvārdus teica britu mūzikas žurnālists Endrū Kronšovs, kurš, izrādās, "Saucējas" jau bija zinājis iepriekš un britu presē bija rakstījis recenzijas par mūsu albumiem. Viņš Womex publikai ļoti interesanti pastāstīja gan par mums, gan par latviešu mūziku."

Latvijas Mūzikas informācijas centrs pasaules mūzikas gadatirgū Womex piedalās jau kopš 2006.gada, īpaši tam gatavojot latviešu tradiconālās un pasaules mūzikas izlasi Native Music. Jau ceturto gadu šo izlasi veido etnomuzikoloģe Lauma Bērza, kura sarunas gaitā uzsver: "Mūsu pamatprincips - aplūkojot visus jaunākos ierakstus, kas izdoti, izveidot stāstu albuma formātā, kas atspoguļo jaunāko, kas sastopams uz mūsu etnoskatuves."

Neatlaidīgā darba rezultātā Bavārijas izdevniecība CPL Music ieinteresējusies par latviešu mūziku un izdevusi jau vairākus latviešu mūzikas albumus. "Womex tiešām pulcējas nozares profesionāļi no visas pasaules," atzīmē Bērza. "Notiek sarunas ar visādiem cilvēkiem, un man ir sajūta, ka šeit viss notiek personīgi - cilvēki sarunājoties cenšas saprast, vai viņi ir uz viena viļņa, vai viņiem ir pa ceļam. Piemēram, Bavārijas kompānija CPL ir viena cilvēka projekts un tas, ko viņš izdod, ir viņa vizītkarte, gaume, viņa vārds.

Pirms Womex, pētot dalībnieku katalogu, man šķita, ka vajadzētu pie viņa aiziet un parādīt viņam "Auļus"  un "Tautumeitas". Viņam gan tobrīd nebija nekādas intereses, bet es biju diezgan neatlaidīga - ja jums nepatīk mūzika, varbūt gribat redzēt video? Varbūt varam parunāt par kaut ko pavisam citu?

Tā veidojas šis cilvēciskais kontakts, bet, protams, viss darbs turpinās, atgriežoties mājās. Tad par sevi jāatgādina, jāraksta."