Dziedātājs, mūzikas žurnālists, tautas mūzikas pētnieks Sems Lī (Sam Lee) šobrīd ir viena no interesantākajām parādībām britu salu mūzikas dzīvē.

Izdevis divus mūzikas albumus - Ground of it's Own and Fading Time, ieguvis Merkurija balvu par spilgtu debiju, ieskaņojis tituldziesmu Holivudas lielfilmai "Karalis Arturs", piedzīvojis pirmās lielās koncertturnejas, ieskaitot Amerikas Savienotajās Valstīs, viņš joprojām ir palicis vienkāršs, cilvēcisks un ļoti sirsnīgs puisis.

Šodien Sems Lī blakus muzicēšanai ir pievērsies izdzīvošanas treniņiem, dodoties dabā un mācoties tur izdzīvot primitīvos un skarbos apstākļos. Jaunībā viņš ceļoja kopā ar Britu salu pēdējiem klejotājiem: "Viņi bija tāda kā pirmsķeltu laika nomadu kopiena – t.s. ceļotāji (angliski-travelers). Starp viņiem bija arī čigāni, kas britu salās ieceļoja pirms 6 gadsimtiem. Šiem ceļotāji bija pēdējie īstie dziesminieki, kas mutvārdu tradīcijā bija saglabājuši tautas dziesmas. Pavisam drīz pēdējie no viņiem jau vairs nebūs dzīvajo vidū.

Mēs pieredzam laikmetu, kad šī senā tradīcija un šīs senās zināšanas izzūd. Tādēļ ir tik svarīgi pavadīt cik vien iespējams daudz laika kopā ar šiem pēdējiem tradīcijas zinātājiem. Un ļoti svarīgi ir viņu stāstus un dziesmas ierakstīt, lai saglabātu nākotnei".

Sema Lī mūzikas aranžējumi ir neparasti smalki un izstrādāti, kas ir īpaši negaidīti, zinot, ka viņš nav mācījies mūziku: "Es neesmu gājis mūzikas skolā, neesmu mācījies spēlēt nevienu mūzikas instrumentu: "Man mūzikas aranžēšana ir kaut kas līdzīgs maģijai – es gan nezinu buramvārdus un man nav arī zināšanu, kā ar tiem apieties. Par pašu procesu varu pateikt, lūk, ko: vispirms dziesmas mani uzrunā. Nav tā, ka es izvēlos, lūk, šo dziesmu es tagad aranžēšu. Dziesma sauc mani. Viņa ir kā bērns, viņa mani uzrunā un saka: auklē mani, izaudzini mani..."

Semu Lī 2018.gada nogalē bija iespējams dzirdēt Rīgā - pēc Pasaules mūzikas festivāla Porta ielūguma viņš sniedza koncertu Mūzikas namā "Daile".

Raidījumā "Odiseja" klausāmies sarunu, kas Latvijas Radio studijā ierakstīta dienu pirms šī Rīgas koncerta. Sems "Odisejai" stāsta par saviem jaunības gadu klejojumiem, par savu garīgo tēvu - klejotāju Stenliju Robinsonu, par saviem nakts koncertiem mežā lakstīgalu pavadījumā, par jauno albumu, par mūziku, kas patīk viņam pašam, un vēl daudz ko citu. Klausīsimies dziesmas no abiem viņa albumiem. Un gaidām viņa jauno albumu, kam jānāk klajā šogad.

" Nekad vēl līdz šim mūziku, ko esmu radījis, neesmu uztvēris tik personiski. Visi ieraksti, ko līdz šim esmu veicis, vairāk ir bijuši saistīti ar citu cilvēku dziedātām dziesmām, kuras esmu vēlējies saglabāt un nest tālāk. Tagad ar šo mūziku man ir daudz personiskākas attiecības, nekā jelkad agrāk.Es esmu mazliet nobijies un jūtos ļoti saviļņots domājot par to, kā dalīšos ar šīm dziesmām publiski".