"Odiseja" aicina uz nozīmīgāko tautas mūzikas festivālu Baltijas valstīs - Vīlandes Mantotās mūzikas festivālu (Viljandi Parimusmuusika Festival), kas šogad mūsu kaimiņu zemē notika jau 27. reizi.

Ieklausāmies ne tikai mūziķu un grupu sniegumā, bet arī Vīlandes festivāla programmu direktora Tarmo Normas (Tarmo Noormaa) domās par festivālu - gan par tā koncepciju un publiku, gan par to, kādus mūziķus tas gaida.

"Igauniski folkmūziku tulko kā pärimus jeb mantojums - tātad tā ir mūzika, kuru mantojam no saviem priekštečiem. Tas, ko spēlē festivālā, daudzējādā ziņā ir ‘ar vienu kāju’ senatnē, ar otru mūsdienu mūzikā, jo folkmūzikai ir jābūt mūsdienīgai," atzīmē Tarmo Norma.

"Ja tiek spēlēts kāda senāka ieraksta pārlikums dzīvā mūzikā, tas atgādina muzeju. Un cik bieži jūs dodaties uz muzeju? Varbūt reizi gadā.

Protams, ir patīkami apskatīties, kā kādreiz ir bijis, bet tas neko īpašu nedod. Folkmūzikai ir jārunā mūsdienīgā valodā, bet izmantojot gudrību, kas krājusies tūkstošiem gadu pirms tās. Šī saikne starp senatnīgo un jauno ir kaut kas tāds, kas katram folkmūziķim ir jāapzinās, jāsajūt sirdī, prātā un rokās."

Tāpat Vīlandes festivāla programmu direktors uzsver: "Mēs cenšamies uzrunāt jauniešus, jo viņi ir tie, kas šīs tradīcijas turpinās.

Ja jaunietis dzird labu grupu vai mūziķi, viņš būs daudz atvērtāks pret to. Varbūt viņš pat paņems rokās instrumentu vai sāks dziedāt. Tas ir lielākais sasniegums, uz ko mēs ceram – ka folkmūzika turpinās būt svarīga igauņu kultūras daļa.

Un, tā kā mēs ar šo nodarbojamies jau divdesmit septiņus gadus, tad var teikt, ka uz festivālu ierodas jau trešā paaudze šīs mūzikas klausītāju."

Visbeidzot, runājot par to, kādus mūziķus Vīlandes festivāls gaida, Norma neslēpj: "Koncerti šeit nav galvenais. Liela daļa pasākumu noris pēc uzstāšanās, mūziķi piedalās meistardarbnīcās. Mēs gribam, lai viņi šeit atrod jaunus draugus un spēj komunicēt ar citiem māksliniekiem.

Mums nevajag mūziķus, kuri atbrauc tikai uz savu uzstāšanos, bet pēc tam pazūd."

Raidījumā dzirdēsim grupas Zetod, Puuluup, Duo Ruut, "Tautumeitas", Black Bread Gone Mad, LootsavagilasedNagy Bogo, Suits ja Kool, Lena Jonsson Trio, kā arī solistus Semu Lī un Juhanu Uppinu.