Raidījumu sērijas "Sajūti!" piektajā raidījumā sajūtam 50. gadus pasaules mūzikā.

50. gadi bija pārmaiņu laiks, un šīs desmitgades mūzika lieliski atspoguļoja kultūras pārmaiņas, vienlaicīgi turoties pie pagātnes ierastajām tradīcijām.

Desmitgades raksturīgākie žanri bija blūzs, rokenrols, pops, svings, ritmblūzs, kantrī un džezs. No žanru uzskaitījuma vien var apjaust gan novatorismus, gan tradīcijas. Taču šī desmitgade vienalga bija kārtējais inovāciju laiks, kas ietekmēja visu to, ko radio dzirdam šodien.

50. gados tieši ASV radās spilgta mūzika, ko cilvēki klausās vēl šodien.

Taču kontekstam svarīgi atcerēties, ka piecdesmitajos gados sākās afroamerikāņu pilsonisko tiesību kustība, līdz ar ko rasu spriedze saasinājās, un mūzika atspoguļoja daudzas no šīm spriedzēm. Ritmblūzs un rokenrols popularizēja melnādaino mūziku, daudzi afroamerikāņu mūziķi izcēlās un guva panākumus, taču daudzi, diemžēl, tika aizmirsti. Tiem tika liegta piekļuve auditorijai segregācijas dēļ.

Daudzi pētnieki uzskata, ka piecdesmitajos gados vairums baltādaino mūziķu ierakstīja afroamerikāņu mākslinieku oriģinālmūziku. Lielisks piemērs tam ir Peta Būna dziesma Tutti Frutti, ko mākslinieks aizguva no afroamerikāņu dziedātāja Little Richard. Būna versija, protams, ieguva lielāku popularitāti, taču mūsdienās mūzikas klausītāji jau runā par to, ka Little Richard versija ir spēcīgāka.

Vairāk klausieties raidījumā!

Raidījumā skan:

Elviss Preslijs (Elvis Presley) / Blue Suede shoes
Feja Ādamsa (Faye Adams) / Don't forget to smile
The Platters / Smoke gets in your eyes
The Everly Brothers / Down in the willow garden
Sems Kuks (Sam Cooke) / I gotta right to sing the blues
Dorisa Deja (Doris Day) / It had to be you
Čaks Berijs (Chuck Berry) / Johnny B. Goode
Pegija Lī (Peggy Lee) / Bye bye blackbird
Bobijs Darins (Bobby darin) / Mack the knife