Pasaulslavenais amerikāņu ģitārists un komponists Pets Metīni (Pat Metheny, 1954, ASV), kurš viesojies arī Latvijā, ir personība, kas pasaulē godājama par dzīvo džeza leģendu. Neakadēmiskajā laikā klausāmies Metīni un viņa dombiedru sniegumu dažādu gadu ieskaņojumos.

Dažnedažādās balvas, kuru birums aizsākās 1979. gadā, kad talantīgajam mūziķim bija 25 gadi, šodien pat grūti saskaitīt. Atliekot malā visas pārējās, pietiks vien atgādināt par divdesmit Grammy balvām (12 dažādās kategorijās) un 35 šīs balvas nominācijām. Iespaidīgi! Pets Metīni ir viens no tikai četriem džeza ģitāristiem, kuri iekļauti ietekmīgā mūzikas žurnāla Downbeat mūziķu slavas zālē Downbeat Hall of Fame. Taču visi šie pagodinājumi nekādi nepalīdz raksturot mākslinieka, jaunu ceļu un interesantu ceļabiedru meklētāja, nu jau arī vairāku paaudžu mūziķu skolotāja radošo unikalitāti, kurai nav līdzīgas.

Kādā kompānijā visbiežāk muzicē Pets Metīni? Pirmkārt tā ir apvienība Pat Metheny Unity Group, kuras  sastāvā sapulcēti pieci džeza pasaulē slaveni un godalgoti mūziķi – kopā ar Petu Metīni tajā muzicē saksofonists Kriss Poters, bundzinieks Antonio Sančess, basists Bens Viljams un multinstrumentālists Džulio Karmasi. Pat Metheny Unity Band, no kuras veidojusies Unity Group (tā noformējās brīdī, kad kvartetam piebiedrojās multiinstrumentālists Džulio Karmasi), ir vienīgā grupa visā Grammy pasniegšanas vēsturē, kas ieguvusi septiņas balvas par septiņiem albumiem pēc kārtas. Metīni uzsver, ka šī domubiedru grupa būtiski mainījusi viņa dzīvi. Viņš neslēpj, ka, muzicējot ar domubiedriem, ar kuriem kopā iespējams ir viss, jūtas patiesi laimīgs.

Savā mājaslapā ievietotajos audiomonologos Metīni stāsta, ka bijis laimīgs spēlēt kopā ar daudziem lieliskiem mūziķiem: "Vislabākais manā grupas līdera dzīvē arvien ir bijis sapulcēt kopā īstajā brīdī un lieliskās kombinācijās izcilus spēles partnerus, kuriem ir par ko citam ar citu runāt, kuri iepriekš cits citu varbūt pat nav pazinuši, bet kuriem ir līdzīga domāšana." Viņa pieredzē bijusi sadarbība ar Deividu Boviju, Hērbiju Henkoku un citām zvaigznēm, kas atklāj viņa radošo atvērtību un spēju strādāt visdažādākajos žanros.

"Viņi rada unikālus ritmus un muzikālās frāzes, kas izklausās, it kā būtu nākušas no dažādām pasaules malām un kultūrām," Pat Metheny Group sniegumu vērtē izdevums Jazz Times. Pats grupas līderis teic, ka Unity – apvienība – ir ļoti atbilstošs vārds, jo apzīmē gan saskaņotību, gan blakusnostatīšanu, plašākā nozīmē iemiesojot ideju par cilvēku līdzāspastāvēšanu un dažādu elementu sadzīvošanu kopā zem viena jumta.