Mūzikas un kultūras žurnāliste Anete Ašmane aktualizē tēmu par perfekcionismu un stāsta par savu pieredzi ar to.

“Es pieļauju, ka savu lomu tajā noteikti spēlē skola un izglītības sistēmas paradigma. Mums ir svarīgi dabūt augstas atzīmes un šī attieksme nāk arī no pedagogiem. Ja tu nedabū augstu atzīmi, tev ne vienmēr paskaidro, kas ir tās lietas, ko tu neesi iemācījies, sapratis. 

Tas turpinās arī mūsu sabiedrībā – mēs nepieļaujam to, ka cilvēki varētu kļūdīties. Visam ir jābūt perfekti un kļūda vispār netiek pieļauta kā opcija.

Mēs kļūdāmies. Tā dara visi cilvēki un tas nekad nemainīsies. Tad ir jautājums, vai mēs to pieņemam kā normālu prādību, vai arī mēs to uzskatām par kaut ko ļoti sliktu, briesmīgu."

Sarunu papildina psiholoģes un kognitīvi biheiviorālās terapeites Diānas Zandes stāstītais par perfekcionismu un ambiciozitāti.

“Augstas ambīcijas ir veselīga lieta, bet perfekcionisms – nē. Ambīcijas ir tad, kad cilvēks sev izvirza augstus mērķus, kurus viņš spēj sasniegt, izmantojot sev piemītošos resursus, nepārdegot. Perfekcionisms ir nesamērīgi augstu prasību izvirzīšana pret sevi un centieni šīs prasības sasniegt par spīti ierobežojumiem. Bieži vien šīs prasības tiek sasniegtas uz citu ārkārtīgi svarīgu vajadzību – miega, veselības, attiecību un tamlīdzīgi – rēķina.

Perfekcionisms ir tad, kad es katru mazāko sīkumu uzskatu par ārkārtīgi nozīmīgu mērķi un atdodu tam tik daudz enerģijas, cik patiesībā nevajadzētu, un pārdzīvoju, ja nesasniedzu šo ideālu.

Ja mēs domājam par mākslas pasauli, tad tā mazāk izkopj ambiciozitāti, bet vairāk - perfekcionismu. Noslīpēt katru noti. Katru mikro kustību atstrādāt līdz pēdējam. Protams, tā ir daļa no mākslas, bet bieži vien tas aiziet galējībās, kurās mēs neņemam vērā konkrētā cilvēka resursus. Piemēram, skolā nevis priecājas par bērna spējām pārvarēt sevi un kļūt labākam attiecībā pret sevi, bet gan salīdzina viņu ar kaut kādu “super” paraugu.

Problēma ir tajā, ka cilvēks jau no agras jaunības iemācās, lai būtu labs, man ir jābūt izcilam. Viņš deg tikai par mērķi, tādējādi pazaudējot procesu. Izcilība ir nesasniedzama un mākslā ārkārtīgi grūti definējama."

Vairāk klausieties epizodē.


Podkāstu var klausīties arī populārākajās straumēšanas platformās – Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts u.c