Šis ir atmiņu raidījums par lielu vīru ar taisnu muguru un nelokāmu pārliecību - Madonas mūzikas skolas ilggadējo direktoru, folkloristu un diriģentu Arti Kumsāru, kurš cēlās un krita par apzināšanu, kopšanu un sargāšanu, un ar savām spārnotajām idejām prata aizraut gan lielus, gan mazus.

2017. gada 2. augustā Artim Kumsāram apritēja 75. dzimšanas diena. Tai  par godu Madonas novadpētniecības muzejā tika atklāta dižajam novadniekam veltīta piemiņas izstāde, bet Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolā ar 20. jubilejas spēku uzbangoja Kumsāra iedibinātie Latviešu mūzikas svētki.

Artis Kumsārs Madonas mūzikas skolas kolektīva vidū (foto no Kumsāru ģimenes arhīva)

Triju zvaigžņu ordeņa virsnieks un Latviešu mūzikas balvas laureāts Artis Kumsārs bija pirmais, kurš, vēl students būdams, nodibināja pirmo kamerkori Latvijā – "Pelēki zirņi". Pēc šī kamerkora pirmā koncerta pie Kumsāra pienācis diriģents Imants Kokars, lai aprunātos par kora nākotni, un Kumsārs "kā pēc notīm" Kokaram izklāstījis savu vīziju: šāds koris, taču veidots no ļoti varošiem dziedātājiem, būtu viena no mūsu koru kultūras spožākajām perspektīvām, un ieteicis tādu – pasaulē labāko kamerkori – ar savām organizatora spējām un "māksliniecisko pulveri" veidot pašam Imantam Kokaram. Un tas tapa! Rīgas kamerkora Ave Sol idejas autors bija tieši Artis Kumsārs.

Artis Kumsārs un Imants Kokars (foto no Kumsāru ģimenes arhīva)

Artis Kumsārs bija vairāku koru un folkloras ansambļa "Madonas skandinieki" dibinātājs un vadītājs. Pēc viņa iniciatīvas Latvijas mūzikas skolās tika veidoti skolēnu kori un attīstīta kokļu muzicēšana. Madonas mūzikas skolā Artis Kumsārs izveidoja pirmo kora klasi Latvijā, noorganizēja simfonisko orķestri, izveidoja latviešu mūzikas krātuvi, iedibināja Latviešu mūzikas svētkus… Un tas viss ir tikai neliela daļa no Arta Kumsāra veikuma.   

Artis Kumsārs satiek Imantu Ziedoni (foto no Kumsāru ģimenes arhīva)

Nu jau gandrīz četrus gadus Arta Kumsāra vairs nav mūsu vidū. Viņš atdusas Vistiņlejas kapsētā Praulienā netālu no savām tēva mājām - Skubiem, kuros tagad saimnieko Arta Kumsāra dēls Kārlis ar ģimeni. Bet Arta Kumsāra gars Madonā joprojām ir dzīvs. Viņš bija leģenda un par viņu stāsta un arī stāstīs leģendas, jo tās stāstīt mīlēja arī viņš pats.

Raidījumā atmiņās par Arti Kumsāru dalās viņa līdzgaitniece seno izlokšņu iedzīvināšanā – dzejnieka Jāņa Medeņa meita Maija Poiša, Arta Kumsāra "labā roka" Madonas mūzikas skolas direktora amatā – viņa vietniece Ingrīda Gailīte, tagadējais skolas direktors Mārtiņš Bergs, Arta Kumsāra meita – vijolniece Rasa Kumsāre un dēls Kārlis Kumsārs, kā arī Madonas novada pašvaldības projekta "Haralda Medņa muzejs" vadītāja Inese Mailīte. Skan arī paša Arta Kumsāra stāsti, kas ieskaņoti 2012. gadā, viņa "Stipruma grāmatas" atvēršanas dienā - par Kumsāru izcelšanos, par melno āzi, par folkloras vākšanu Afganistānā un Jāņa Norviļa vārda došanu Madonas mūzikas skolai.