"Klasikas" viļņos atkal esam gatavi kopīgi atskatīties uz Latvijas Radio muzikālo vēsturi.

Šoreiz aicinām uz vietu, kur tapuši un joprojām top augstākās raudzes skaņu ieraksti - uz 1. studiju. Pārraides viesi - pianisti Inta Villeruša un Gunārs Stade, diriģents Jānis Kaijaks, kā arī skaņu režisors Māris Švinka. Un vēl viesojamies pie pianista Māra Skujas, kurš, izrādās, vēl savos studiju gados strādājis tepat, Doma laukumā 8.

Bet visupirms laiku veltām Radio fonotēkai, kurā joprojām ik dienu gulst aizvien jauni ieraksti - gan dažādās Latvijas koncertzālēs fiksēti koncertieskaņojumi, gan mākslinieku veikti fondu ieraksti, gan, protams, pasaules ierakstu kompāniju izdoti albumi. Tomēr - ne jau vienmēr viss noritējis patiesas izpratnes gaisotnē. Piecdesmitajos gados virkne ierakstu tika atzīti par nevēlamiem un plašākai sabiedrībai bīstamiem. Protams, sekoja pavēle tos iznīcināt.

Ieklausāmies fragmentā no mūsu fonotēkā atrastās Diānas Albinas intervijas ar filologu Jāni Kušķi, kurš stāsta gan par kādu epizodi 1951. gadā, gan par Lūcijas Garūtas kantātes "Dievs, Tava zeme deg" radiotranslācijas ierakstu, kas 1944.gada 15.martā fiksēts no Vecās Ģertrūdes baznīcas. Dramatiska ir ne tikai vēsturiskā situācija, bet arī gatavošanās kantātes pirmatskaņojumam. Pāris dienu pirms tam ir skaidrs, ka sasirgušais Alfrēds Kalniņš nevarēs sēsties pie ērģelēm. Viņa vietā stājas pati Lūcija Garūta, kura nekad iepriekš to nav darījusi. Dzied slavenais Teodora Reitera koris, solisti - ne mazāk slavenie Mariss Vētra un Ādolfs Kaktiņš. Pēc tam ilgus gadus šis aizglietais ieraksts glabājās komponistes mājās un par to, līdzīgi kā par pašu kantāti, protams, nevarēja pat ieminēties.

Latvijas Radio fonotēka pamatīgu izvētīšanu piedzīvojusi vairākkārt. Pirmais lielais trieciens saistīts ar Melngalvju nama degšanu, bet turpmākā ierakstu iznīcināšana jau noritēja nepiekāpīgu roku vadīta.

Fonotēkā daudzus gadus strādāja Gundega Kļavina. Viņa pirmo reizi Radiomājas slieksni pārkāpa vēl 1966.gadā. Viņai vaicājam vai patiesi skaņuplates tika sašvīkātas ar naglām, magnetofonu lentes - sagraizītas...

Pa ceļam uz Latvijas Radio 1.studiju, vēl dažus mirkļus ielūkojamies skaņu režijā. Te savulaik neskaitāmus ierakstus kopš sešdesmito gadu beigām vadījis skaņu režisors un pianists Māris Švinka. Pārraidē uzklausām arī viņa atmiņas.

Savulaik, lai veiksmīgi strādātu Radio, ar muzikalitāti vien nepietika. Tā kā joprojām eksistēja tā saucamās "dzīvās pārraides", māksliniekiem nācās ne tikai spēlēt, bet vienlaikus arī uzmanīt pulksteņa sekunžu rādītāju. Par to stāsta pianists un skaņu režisors Gunārs Stade, kurš Radio par savu darba vietu sauca kopš 1961.gada.

Ar Radiomāju ilgus gadus bija saistīts arī diriģents Jānis Kaijaks. Viņu apciemot devusies Rūta Paula.

Mūzikas redakcijā savulaik strādājusi ne viena vien spilgta personība. Iespējams, ne vienam vien būs pārsteigums, ka savulaik te darbojies arī pasaules operdziedoņu atzītais koncertmeistars Māris Skuja. Viņu uzmeklējusi Armanda Pakalne.

Bet raidījuma noslēgumā ar Sandras Ņedzveckas gādību viesojamies pie pianistes Intas Villerušas. Viņai ar Radio saistīti divdesmit radoši gadi...