16. maija vakarā erudītais muzikoloģijas profesors Jānis Torgāns "Klasikas" vilnī piedāvāja drusku mazāk ierastu tematu, kas pieder tiem, kuri faktiski ir neizsmeļami...

Proti, savas mūzikas stundas epicentrā profesors bija cēlis mežu. Mežu kā mūsu senču dzīves vietu, kā pasaules izjūtu un teiksmas, kurām mežs ir īstā mājvieta. "Bieži vien visi brīnumi, burvestības notiek tieši uz meža fona. Īpaši tas raksturīgs Eiropas tautām - protams, tām, kuru mītnes vietu ieskauj meži. Jo tuksnesī par mežiem taču neviens nesapņo, savukārt tautām, kas dzīvo pie jūras, ir gluži cita vērtību izpratne un dzīves uztvere - tām galvenais dabas elements un simbols ir jūra.

Bet mums, latviešiem, mežs ir vieta, kas pievelk, vieta, kas vilina. Kur cilvēks var būt atklāts pret sevi, būt kopā ar sevi. Mežs - tā ir vieta, kur beidzot valda miers no stresa un visām ķēmībām.

Tomēr mežā notiek arī ne visai labas lietas, tāpēc skaņdarbu virknē esmu rindojis ļoti dažādus opusus..."

Šajā raidījumā skan:

* Johana Štrausa valsis "Vīnes meža stāsti” (Vīnes Radio simfoniskais orķestris Leopolda Hāgera vadībā)

* Uvertīra Kārļa Marijas Vēbera operai "Burvju strēlnieks” (Drēzdenes Valsts kapela Karlosa Kleibera vadībā)

* fragments no Nikolaja Rimska-Korsakova operas "Teiksma par neredzamo pilsētu Kitežu un jaunavu Fevroniju” (ierakstā piedalās Gaļina Kaļiņina, Lielā teātra orķestris un Jevgeņijs Svetlanovs)

* Jevgeņija Stankoviča mūzika filmai "Meža dziesma”

* Venjamina Basnera melodija "Tas bija nesen, tas bija sen” ar Eduarda Hila balsi.

Pārraides "Mežs un teiksmas" pirmo laidienu klausieties šeit...