AirBaltic lidojumu žurnāla Baltic Outlook galvenā redaktore Ilze Pole šobrīd dzīvo starp divām valstīm - Latviju un Lielbritāniju, bet bieži viņas ceļi ved tur, kur uzstājas latviešu izcilības - soprāni Marina Rebeka un Kristīne Opolais, mecosoprāns Elīna Garanča, diriģents Andris Nelsons.

Ilzes ceļojumu galamērķi nereti saistīti ar izrāžu un koncertu apmeklējumiem slavenos opernamos un koncertzālēs - tur, kur ir iespēja baudīt iemīļoto operu un klaviermūziku...

"Pasaule man kļuvusi arvien mazāka - pirmkārt jau tādēļ, ka fiziski viss ir ļoti sasniedzams. Taču esmu pilnīgi pārliecināta, ka distances mēs izveidojam savā galvā, tādēļ diezgan brīvi izturos pret to, ka atkal kaut kur jālido darba vai brīvdienu dēļ," uzsver Ilze.

Viņa pārliecinājusies - katrai vietai ir sava garša, skaņa un smarža. "Londona, kas ir manas otrās mājas, un Rīga ir tie pieturas punkti, no kuriem varu aizlidot un atlidot gan vārda tiešā, gan pārnestā nozīmē. Rīga, Latvija man ir ļoti svarīgas - tās ir manas mājas, jo te dzīvo mani tuvākie draugi, ģimene, un būt no Latvijas, būt latvietei ir ļoti svarīgi - īpaši jau operu starpbrīžos, kur ar kādām kundzītēm gadās apspriest Elīnas Garančas, Marinas Rebekas vai Andra Nelsona uzstāšanos..."

Mūzikas un klusuma proporcijas Ilzes ikdienā variējas atkarībā no situācijas.

"No rītiem ieslēdzu radio, un beidzamajos gados tā ir "Klasika". Un tad ir brīži, kad pavisam noteikti man vajag klusumu - arī rakstīt varu tikai pilnīgā klusumā. Ļoti reti kad eju pa ielu un austiņās klausos mūziku. Un pavisam mūziku neklausos tad, kad skrienu - jo tad man ir sajūta, ka nedzirdu dzīvi."

Jau no skolas gadiem Ilzei īpaši tuva ir krievu kultūra - mūzika un literatūra. "Iespējams, tapēc, ka man bija brīnišķīga krievu literatūras skolotāja, Puškinu mēs mācījāmies sešus mēnešus pēc kārtas... Esmu divreiz izlasījusi Tolstoja "Karu un mieru" no vāka līdz vākam."

Arī par mīlestību uz mūziku Ilze pateicīga skolotājiem Saldus mūzikas skolā: "Pirmkārt jau mana klavierskolotāja Ingūna Venena bija ļoti jauka, iedvesmojoša, iedrošinoša personība - man nav muzikālās dzirdes, tāpēc, piemēram, solfedžo stundas man nozīmēja nāves smaku, un arī klavieres spēlēt bija grūti.

Taču man vienmēr gribējās iemācīties tos skaņdarbus tā, lai skolotājai nebūtu kauns par mani un nebūtu jābrīnās, ka kaut ko neesmu izdarījusi.

Lai gan interesanti: gan solfedžo, kas man tik ļoti nepatika, gan mūzikas literatūru man mācīja Iveta Gaile. Un tikpat konstanti, cik solfedžo pelnīju divniekus, mūzikas literatūrā pelnīju pieciniekus..."

 

Ilzes Poles mūzikas izvēle:

1. Džoakīno Rosīni. Ārija Giusto ciel, in tal periglio no operas "Muhamets II". Dzied Marina Rebeka
2. Pjetro Maskaņji. Ārija Voi lo sapete, o mamma no operas "Zemnieka gods". Dzied Elīna Garanča
3. Džuzepe Verdi. Fragments no operas "Sicīliešu vakarēdiens" 2. cēliena fināla
4. Džeroms Kerns Can't help lovin dat Man. Dzied Džoisa Didonato, pie klavierēm Antonio Papano
5. Frederiks Šopēns. Noktirne Nr. 13 dominorā. Atskaņo Deivids Frejs
6. Johans Sebastiāns Bahs. Invencija Domažorā BWV 772. Atskaņo Tils Felners
7. Rejs Noubls. The Very Thought Of You. Kriss Boti, Paula Koula, Billijs Čailds
8. Sergejs Rahmaņinovs. Fragments no Trešā klavierkoncerta 1.daļas
9. Reičela Portmane. Mūzika kinofilmai "Šokolāde"
10. Lū Rīds. Walk on the right side
11. Vans Morisons. Dancing On The Moon
12. Leonards Koens. Hallelujah. Dzied Džefs Baklejs