"Kad sāc dziedāt, pasauli redzi pavisam savādāk. Viss mainās. Ikdienā dzīvojam tikai uz apkārtējo notikumu izraisīto emociju pamata, bet - vai tas ir pa īstam? Vai tā ir realitāte? Reāli esam tikai mēs paši - savā sirdī, iekšienē," saka dziesminiece un koklētāja Inga Karpiča.
Raidījumā "Mana mūzika" iepazīstamies ar viņas kokli, runājam par dziedāšanu un meditāciju, kā arī Imantu Kalniņu un latviešu tautas dziesmām.
"Ir daudz veidu, kā var sasniegt iekšēju mieru un klusumu. Dziesma iepriecina, uzrunā, tā atnes labu sajūtu iekšpusē - ja to dara ilgstoši un regulāri. Mans skolotājs saka - dziesma ir vieglākā meditācija, labākā lūgšana. Ja meklē mieru, ja vēlies sasniegt ilgstošāku, paliekošāku harmoniju, tad vajag to darīt regulāri. Es nerunāju tikai par dziedāšanu - katram nepieciešams atrast savu veidu, kā sasniegt piepildījumu un mieru. Un to vienkārši darīt. Šeit un tagad."
Mūzika Ingai ir klātesoša nemitīgi. "Bez tās nu nekā... Tā tas bijis kopš paša sākuma, kopš bērnu dārza laikiem. Tā mani vienmēr vadījusi."
Laiks, kuru agrāk Inga vadījusi saistībā ar mūziku, bijis krietni attālināts no tautas mūzikas. Tur bijusi "O kartes skatuve" un citas ar popmūziku saistītas lietas. Kā nonākusi līdz klusuma un miera valdzinājumam? "Vienmēr esmu gribējusi dziedāt mierpilnu mūziku, dvēselisku, bet līdz zināmām brīdim vienkārši to nelaidu saulītē. Gāju līdzi visiem pārējiem. Bet tad man nāca grūts laiks, un sapratu, ka arī iekšēji tas dzinulis atnāca: vienā brīdi nolēmu - darīšu tikai to, kas sagādā prieku, iedvesmo, sniedz harmoniju. Neskatoties uz to, ko apkārt runā vai domā citi. Viņi jau neesi tu.
Grūtais laiks bija vislabākais manā dzīvē - tas ļāva atgriezties pie sevis. Un viss kaut kā mistiski saslēdzās...
Sekojot sev, aizbraucu uz vasaras saulgriežu svinēšanu. Mani vienmēr uzrunājis uguns, rituāli... Kalnā kāpjot, saslēdzās divas lietas - joga, ar kuru līdz tam biju aizrāvusies, un mūzika. Pēkšņi sapratu, ka tautasdziesma ir gan joga, gan mūzika! Tātad var apvienot garīgumu ar mūziku. Pēc mēneša sāku satikt īstos cilvēkus... Tā tas viss sākās - interesanti, jā!"
Ingas Karpičas mūzikas izvēle:
"Aiji, mana skaista dziesma" - no Ingas Karpičas debijas albuma "Dvēseles dziesma"
"Trauc rasiņu ar sudrab' žagariņu" - no Ingas Karpičas debijas albuma "Dvēseles dziesma"
Inese Kozuliņa - "Baltu puķu guni kūru"
Imants Kalniņš, "Menuets" - "Dziesma, ar ko tu sāksies
Imants Kalniņš, "Turaidas roze" - 3. variācija no "Saulgriežu cikla"
Imants Kalniņš, "Turaidas roze" - "Kurpnieks un kurpniece"
Zigmars Liepiņš - "Mazs bērniņš krustcelēs" no rokoperas "Lāčplēsis" (Igo)
Whitney Houston - Greatest Love of All
"Dieviņš bija" - no Ingas Karpičas debijas albuma "Dvēseles dziesma"
Guruji Sri Swami Vishwananda - Shiva Roopa Gayatri
Antonio Delgado - No te dolera
LalitaDasika (Inga Karpiča) - Jai Sri Swami Vishwananda
Vizītkarte
Inga Karpiča ir jauna dziedātāja, par kuras ikdienu šodien kļuvusi tautasdziesma. Inga dziedājusi jau kopš bērnības, piedalījusies daudzos konkursos, tostarp veiksmīgi startējusi konkursā "Cālis '91", kad viņa tikusi finālā televīzijā un parādījusies plašākai publikai; "Aprīļa pilieni" (1999. gadā ieguvusi 2. vietu; ierakstīta arī kasete ar konkursa dalībnieku izpildītajām dziesmām); 2006. gadā iekļuvusi konkursa "Jaunās zvaigznes" finālā, bet 2007. gada ieguvusi 2. vietu konkursā "Tonis / Pustonis". Gan 2007., gan 2008. gadā ieguvusi skatītāju simpātiju balvu Jelgavas folkfestivālā, piedalījusies konkkursā "Latvijas talants" (2008), bet Zigmara Liepiņa un Radio SWH rīkotajā konkursā "Meklējam solistu" Inga iekļuvusi finālā. Apmeklējusi un papildinājusi savas vokālās dotības privātstundās pie Uģa Rozes, Ingas Bērziņas, Evelīnas Ņevmeržickas. Dziedājusi vokālu grupā Maia's marvellous. Inga Karpiča spēlē pašas darinātu kokli un lielākās un mazākās Latvijas pilsētās aicina cilvēkus uz tautasdziesmu sadziedāšanos "Dziedināšanās caur tautasdziesmu".
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X