Matīss Čudars ir viens no savas paaudzes daudzpusīgākajiem un koncertdzīvē aktīvākajiem latviešu mūziķiem. Viņš ir džeza un improvizētās mūzikas ģitārists un komponists.

Savulaik Rīgas Doma kora skolā un Amsterdamas Konservatorijā skolotais mūziķis arvien biežāk sevi piesaka arī jaunrades procesā, rakstot akadēmisko mūziku Latvijas Radio korim, kamerorķestrim Sinfonietta Rīga un Latvijas Radio bigbendam. Matīss ir arī mūzikas un tekstu līdzautors rokgrupā “Spāre”, džeza trio “Auziņš/Čudars/Arutjunjans”, beļģu-latviešu eksperimentālā popa ansamblī How Town un citviet. Matīss ir daudzu starptautisku konkursu laureāts, bet 2017. gadā ticis nominēts Lielajai mūzikas balvai kategorijā "Gada mūziķis”.

Matīss Čudars: "Interese par skaņu kā fenomenu man atvērās pirms kādiem astoņiem gadiem, kad aizvien vairāk sāku interesēties par brīvo improvizāciju.

Kādu laiku darbojos džeza mūzikā, taču sajutu, ka man kļuva nedaudz šauri šajā sfērā un atklāju brīvās avangarda improvizācijas mūzikas lauku, kurā fokuss ir tieši uz skaņu.

Improvizācijas pamatā nav melodijas un ritmi, bet tā notiek kā ceļojums skaņā. Improvizācija atklāj pati sevi procesa laikā un pašatklāšanās principu veicina skaņas fenomens – kā šī skaņa reaģē telpā, uz mūziķa rokām un pirkstiem, dažādiem objektiem, kā šīs frekvences reaģē uz citu instrumentu frekvencēm. Tāda veidā šī mūzika pati attīstās un tas ir tas, kas patīkamā veidā kairina manu ausu "kārpiņas". Un mūzika kļūst tik garšīga, ka gribas vēl."

Matīsa Čudara mūzikas izvēle:

Morton Feldman For Philip Guston

Nico Muhly Viola Concerto, Pt. 1

Hans Abrahamsen Schnee: Canon 2a

Salvatore Sciarrino Canzona di ringraziamento

Marcos Balter - Codex Seraphinianus: V. Machinery, VI. Anthropology

Peter Evans solo Mirrors Of Infinity

Craig Taborn Glossolalia

Pygmees Yeli No. 2

Dirty Projectors Beautiful Mother

Chrisitian Wallumrod Ensemble Danszaal