Amerikāņu dziedātājs un diriģents Kristofers Volšs-Sinka (Christopher Walsh Sinka) Latvijā ieradies pirms četriem gadiem, nevainojami apguvis latviešu valodu, diriģē korus un pats arī dzied - gan Rīgas vokālajā kvartetā, gan arī Valsts akadēmiskajā korī "Latvija".

Jautāts, ar cik dažādiem koriem un ansambļiem šobrīd saistīts, Kristofers sirsnīgi smejas: "Gandrīz jau par daudz! Ikdienā dziedu akadēmiskajā korī, ik pa brīdim dziedu ar savu kvartetu, vadu savu mīļāko Rīgas Projektu kori, ko mēs dibinājām mazliet vairāk nekā pirms gada, bet nesen kopā ar kolēģi Noru Žeiguri nodibinājām jaunu kori Rīgas Juridiskajā augstskolā, un tas man ir kas pilnīgi jauns, jo ar šo kori mēs piedalīsimies Dziesmusvētku kustībā un gatavosimies nākamajiem, kas notiks 2023. gadā. Tas ir studentu un skolas draugu koris – sākam no nulles, un tas mums nozīmē jaunus un patīkamus izaicinājumus..."

Pats Kristofers dziedājis jau iepriekšējos Dziesmu svētkos.

"Abi ar sievu sakām, ka pēc mūsu kāzu dienas Dziesmu svētku Gala koncerts ir visforšākais notikums mūsu dzīvē...

(..) Bet tagad būs iespēja pirmo reizi no A līdz Z izdarīt pilnīgi visu – tā būs interesanta un unikāla iespēja palīdzēt arī citiem ārzemniekiem saprast un iemīlēt latviešu kora kultūru."

Kormūzika ir viens no lielajiem iemesliem, kas Kristoferu atvedusi uz Latviju. Vai šī mīlestība uz kora mūziku sakņojusies jau bērnībā? "Es teiktu, ka nē – sāku dziedāt koros Amerikā septītajā klasē, man varēja būt gadu divpadsmit. Man patika, ka bija talants un viegli sanāca, bet nebija tā, ka uzreiz iemīlēju kormūziku un nolēmu visu mūžu ar to strādāt. To sapratu tikai tad, kad man bija septiņpadsmit vai astoņpadsmit –

pirms tam man vairāk patika beisbols un citas amerikāņu lietas, un tikai pēc tam sāku reāli mīlēt kora mūziku."

Kristofers Volšs-Sinka audzis īsti amerikāniskā garā. Kas ir tās tipiskās lietas, ko dara katrs amerikāņu bērns? "Kopš bērnības spēlēju klavieres, taču neteiktu, ka es šo nodarbi ļoti mīlēju... Tas drīzāk bija uzdevums. Maniem vecākiem bija taimeris – viņi uzlika 10 vai 30 minūtes, kuras man jāspēlē klavieres, un tad nu es arī nespēlēju ne minūti ilgāk – gribēju pēc iespējas ātrāk tikt ārā uzspēlēt beisbolu vai amerikāņu futbolu ar saviem kaimiņiem. Protams, tagad kā profesionālam mūziķim man ir žēl, ka nejutu lielāku respektu pret instrumentu...

Ne brīdi nebiju izcils beisbolists, bet tas nu nekādi manā dzīvē tagad neko neietekmē...

Lai gan – to, kas klavierstundās bija jāspēlē, to arī spēlēju: man bija tik neizsakāmi jauka skolotāja un būtu liels tāds, ja to, kas bija jāspēlē, spēlētu slikti. Tāpēc to, kas bija jādara, arī godīgi darīju."

Raidījumu "Mana mūzika" sākam ar pavisam neakadēmisku repertuāru - grupas Fleetwood Mac dziesmu Go Your Own Way. "Tā bija mana pirmā muzikālā apsēstība," stāsta Kristofers. "Man bija septiņi gadi, kad pirmo reizi dzirdēju šo dziesmu - biju mašīnā kopā ar savu tēvu un prasīju, kas tā ir par grupu. Viņš teica - tas ir Fleetwood Mac... Klausījos to albumu neskaitāmas reizes. Biju pirmklasnieks. Manai skolotājai bija ideja, ka katrs bērns varētu nākt uz skolu ar savu mīļāko albumu, un tas skanēs, kamēr mēs lasīsim vai mācīsimies.

Visi mani klasesbiedri nāca ar Spice Girls vai Backstreet Boys albumiem, bet es atnesu disu no septiņdesmitajiem... Tas izskanēja pilnībā, un es savā klasē nekļuvu populārs... Ja pareizi atceros, pēc tam skolotāja šo ideju atmeta...

Kaut kā šī grupa mani ļoti uzrunāja, un līdz šim brīdim tā ir mūzika, kas saistās ar manu tēti."

Sarunas gaitā Kristofers atklāj arī savus spilgtākos muzikālos piedzīvojumus: "Kādos septiņos koncertos sajūta bijusi tāda, ka mūzika ir visapkārt un nevar pat elpot - jo sajūta ir tik spēcīga, mūzikas valoda - tik skaidra, ka reāli nevar darīt neko citu kā vien atvērt savu sirdi un paņemt to, ko mūziķi piedāvā."

Kristofera mūzikas izvēle:

1. Amerikāņu/britu grupas Fleetwood Mac dziesma Go Your Own Way
2. James Taylor dziesma Copperline
3. Amerikāņu komponista Kile Smith dziesma Before Your Late Face - koris The Crossing, diriģents Donald Nally
4. J. S. Bahs - Gratias agimus tibi no Mesas siminorā - koris RIAS Kammerchor, Akademie fur alte musik Berlin, diriģents Rene Jacobs
5. Vytautas Miškinis dziesma "Rotāšana" - jauniešu koris "Kamēr...", diriģents Jānis Liepiņš
6. Amerikāņu grupas Bon Iver dziesma Beth/Rest
7. Veljo Tormis "Rotā dziesma" - Estonian Philharmonic Chamber Choir, diriģents Paul Hillier
8. Morisa Vavela Klavierkoncerts Solmažorā, 2. daļa Adagio assai - Marta Argeriča un Londonas simfoniskais orķestris
9. Amerikāņu dziedātājas Maggie Rogers dziesma Fallingwater