Inta Zēgnere mudina paviesoties pasaulē slavenākā igauņu komponista Arvo Perta centrā.

***

Igaunijas jūras piekrastes ciematā Laulasmā aptuveni 35 kilometrus uz rietumiem no Tallinas pagājušā gada oktobrī durvis vēra jaunais Arvo Perta centrs, kura arhitektūrā iedvesma smelta komponista mūzikā.

Ieejot ēkā, pārņem ļoti gaiša un viegla sajūta – šķiet, te nekas nenomāc un neapgrūtina, te nav nekā lieka, bet ārējais askētisms ir piepildīts ar gluži neparastu, pat sakrālu gaisotni. Ēkā atrodas gan kamerzāle ar 150 vietām, gan bibliotēka, izstāžu zāle un telpa semināriem, bet visa centrā – kapela.

Arvo Perta centrā mūs viesmīlīgi uzņem muzikoloģe, arhīva redaktore un Izglītības programmu kuratore Kristīne Korvere, kura iedziļinājusies ne vien centra tapšanas vēsturē, bet vēl jo vairāk - Arvo Perta mūzikā, viņa garīgajā pasaulē un radošajās atziņās, ko atklāj arī mums.

"Fuensanta Nieto and Enrique Sobejano arhitektu kompānijai, domājot par jaunās celtnes aprisēm, bija svarīgas paša Arvo Perta atziņas par klusumu," stāsta Kristīne Korvere. Viņa arī uzsver: "Kad domājam par Arvo Perta mūziku, mēs bieži domājam arī par klusumu – klusumu daudzos līmeņos. Mēs varam runāt par klusumu kā pauzi starp skaņām.

Pats Arvo Perts sacījis, ka klusums starp skaņām, ko mēs dzirdam, vienmēr ir daudz svarīgāks par skaņām, ko viņš radījis.

Bez tam mēs varam runāt vēl par iekšējo klusumu. Komponists akcentē, cik viņam ir nozīmīgs iekšējais klusums, jo

"mūzika sākas no iekšējā klusuma un bez tā tu neko nevari radīt, ja neesi atradis klusumu sevī".

Bet mēs varam doties vēl dziļāk un runāt par lūgšanas klusumu, kas arī ir klusums, turklāt ļoti intensīvs, piepildīts un radošs."