Šoreiz raidījumā "Mākslas vingrošana" mākslas kritiķis Vilnis Vējš uz tikšanos aicinājis tīmekļa vietnes fotokvartals.lv galveno redaktoru Arni Balčus un Jaunā Rīgas teātra aktieri Tomu Harjo, kurš turklāt ir ne tikai fotogrāfs, bet arī kinorežisors.

Saruna risinās gan par jaunāko fotogrāfijas gadagrāmatu "Re, vēl viens garlaicīgs izdevums par Latvijas fotogrāfiju", gan par Toma jauno filmu "Sēklis", kas nominēta "Lielajam Kristapam" kā labākā debijas filma.

***

17. novembrī plkst. 19.00 kultūrvietā Bolderāja (Avotu 29) norisināsies "Foto kvartāla" veidotās gadagrāmatas  "Latvijas fotogrāfija 2022" atklāšanas svētki. Grāmatā būs lasāmas Alises Tīfentāles, Santas Hiršas, Santas Remeres un Sergeja Kruka esejas, kā arī īsas intervijas ar teju 50 Latvijas fotogrāfiem, kuru darbi publicēti iepriekšējās 11 gadagrāmatās.

"Ne tikai pēc daudziem gadiem, bet jau tagad "Foto kvartāla"izdotās gadagrāmatas lielā mērā atspoguļo to, kāda ir Latvijas fotogrāfija 21. gadsimta sākumā. Šis izdevums tik ļoti pašreflektīvs sanāca pavisam nejauši. Sākotnējā ideja bija uzaicināt tos, kas raksta un domā par fotogrāfiju, bet tad, kad ieraudzījām rezultātu, bija skaidrs, ka teju visi teksti ir par mums pašiem — ne tikai Latvijas fotogrāfiju, bet arī "Foto kvartālu" un tā gadagrāmatām," izdevuma ievadā raksta redaktors Arnis Balčus, kas kopā ar dizaineru Alekseju Muraško radījuši unikālu izdevumu, kas vienlaicīgi ir gan ceļvedis visās iepriekšējās gadagrāmatās, gan tiecas atspoguļot šodienas Latvijas fotogrāfijas kopainu. 

***

Režisora un Jaunā Rīgas teātra (JRT) aktiera Toma Harjo pilnmetrāžas spēlfilmā "Sēklis" spēlē JRT jaunie aktieri, kuri paši ir arī scenārija autori. Lente pirmizrādi uz lielajiem ekrāniem kinoteātrī Splendid Palace piedzīvoja Rīgas Starptautiskā kino festivāla programmā 18. oktobrī, un nu tā nonākusi pie skatītājiem izklaides platformā "Tet TV+".

"Atmosfēriski nospriegots mīlas serpentīns, kur trīs savstarpēji nepazīstamus pārus saista atšķirīgās stadijās esošas romantiskas attiecības," tā jauno kino darbu apraksta tā veidotāji. "Laulāta pāra trīs pēdējās kopdzīves dienas, jauna pāra pirmie kopīgie soļi jutekliskumā, un kolēģi, kuri dara visu iespējamo, lai neiemīlētos. Katrs pāris atrodas attiecību lūzuma punktā, un viennozīmīga risinājuma nav."

Filmas režisors Toms Harjo uzsver: "Filmā mēs izteikti strādājām ar atmosfēras uzburšanu. Aktieri it kā funkcionē mūsu pasaulē, bet tajā ir jūtama kaut kāda nobīde no realitātes, piemēram, fonā nekad nav redzami cilvēki. Ir sajūta, ka katrs no viņiem ir viens pats uz šīs zemeslodes. Turpinot JRT tradīciju, kad aktieri bieži ir arī dramaturģijas līdzautori, scenāriju radījām paši, kopīgi tiekoties, improvizējot un fiksējot."

Nozīmīga loma filmā ir Krista Auznieka mūzikai, ar kuru darbs pie filmas skaņu celiņa sākās jau pirms filmēšanas. "Krists Auznieks ir mans mīļākais Latvijas jaunais komponists. Viņa darbi ir piesātināti ar emocionālu neviennozīmību – prieks nekad neskan kā pliks prieks un skumjas nekad nav tikai skumjas. Tas ir patiess gods, ka viņš piekrita strādāt kopā pie filmas "Sēklis". Viņa radītā skaņa brīnišķīgi papildina aktieru izveidoto tēlu emocionālo pasauli," komentē Toms Harjo. Filmas vizualitāti izstrādājis operators Jānis Šēnbergs.