Piedāvājam ieskatu divos Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga koncertos, kas šī gada februārī izskanēja Lielajā ģildē.

16. februārī festivāla Saxophonia koncertā diriģenta Gunta Kuzmas vadībā kopā ar Rīgas Saksofonu kvartetu tika atskaņota 2007. gadā komponētā Pētera Butāna "Festivāla mūzika" saksofonu kvartetam un kamerorķestrim, kā arī pirmatskaņots Platona Buravicka Koncerts saksofonam un kamerorķestrim Temperature of Plastics ("Plastmasas temperatūra") – dabas dvēseles kliedziens un mūsdienu industriālās ražošanas manifests.

Platons Buravickis: "Vai kāds spēj iedomāties, dzerot ūdeni no plastmasas glāzes, ka reiz tā bijusi dzīva radība, ko sauca, piemēram, Anomalocaris – dzīvības forma, kas  eksistēja ap 500 miljoniem gadu atpakaļ (Kembrija laikmetā, tas ir 250 miljonu gadu pirms dinozauriem). Tas dzīvnieciņš bija daļa no dabas, tāpat kā mēs tagad. Kas ar viņu noticis? Kā tas nākas, ka šodien viņš pārvērties par vienreizēju trauku un tūliņ pārvērtīsies par dabai kaitīgu atkritumu? Var būt cilvēks ir tik dzīvottizls, ka pieskaroties jebkam, pārvērš to ļaunumā? Šo jautājumu pētīs “Aģents Saxs”, kurš pie mums atsūtīts no tālām pasaulēm. Pateikšu priekšā – cilvēks nav pārāk ļauns, viņš ir pārāk jauns. Jā, viņš izdzīvojis akmens, bronzas un zeltas laikmetus, apguvis polimerizācijas mākslu un iesoļojis plastmasas laikmetā. Atlicis vien iemācīties, kā plastmasu atgriezt atpakaļ dabā. Lai to izdarītu, nepieciešami speciāli ražošanas rīki, un mēs esam šo ražošanas līdzekļu radīšanas stadijā. Atvainojiet par “spoileriem”, bet uzskatu, ka tā būs vieglāk vērst uzmanību uz man nozīmīgāk lietām, kas palīdzēs saklausīt “jocīgā skanējuma” teksta un stāsta informāciju. Cilvēce uzvarēs! Patīkamu klausīšanos!”

Platona Buravicka jaundarbā solists - konkursa Saxophonia 2017 pirmās vietas ieguvējs Aigars Raumanis.

 

23. februārī Lielajā ģildē pie kamerorķestra Sinfonietta Rīga diriģenta pults stājās tā mākslinieciskais vadītājs Normunds Šnē, bet Guntis Kuzma - bija solists mūsdienu somu komponista Sebastiana Fagerlunda Klarnetes koncertā. Par šī opusa atskaņojumu Guntis saņēma Lielo mūzikas balvu kategorijā "Par izcilu interpretāciju". 2006. gadā tapušajā Klarnetes koncertā somu meistars ir atspoguļojis klarnetes melodismu visā tā krāšņumā un tehnisko iespēju bezgalībā.

 

23. februāra koncerprogrammā klausītājus gaidīja arī kāds pirmatskaņojums. Tā ir Vācijā dzīvojošās latviešu komponistes Rutas Paideres pēc "Sinfonietta Rīga" pasūtinājuma tapusī kamersimfonija and noting more. Skaņdarba radīšanā autore iedvesmu smēlusies no amerikāņu rakstnieka Edgara Alana Po slavenās poēmas "Krauklis".