Atgriežamies 12. jūlija vakarā  Rīgas Sv. Pētera baznīcā "Senās mūzikas festivāla 2023" koncertā "Renesanses un baroka garīgie dziedājumi", kurā Viljama Bērda, Heinriha Ignāca Franča fon Bībera un  Dītriha Bukstehūdes mūzika izskanēja Latvijas Radio kora, Marko Ambrozīni (taustiņvijole), Ievas Salietes (klavesīns) un diriģenta Kaspara Putniņa lasījumā.

Koncerta programmā:

Heinrihs Ignācs Francs fon BĪBERS (1644–1704) Pirmā sonāte "Pasludināšana" no cikla "Rožukroņa sonātes"

Dītrihs BUKSTEHŪDE (1637–1707) Kantāte Der Herr ist mit mir (“Tas Kungs ir ar mani”) Bux WV 15

Viljams BĒRDS (1539/40–1623) The Bells (“Zvani”), Sing Joyfully (“Dziediet priecīgi”)

Dītrihs BUKSTEHŪDE Sonāte Remažorā BuxWV 268

Kantāte Alles was ihr tut mit Worten oder mit Werken (“Un visu, ko vien jūs darāt vārdos vai darbos”) BuxWV 4

Trio sonāte Domažorā BuxWV 256

Viljams BĒRDS Christ Rising Again (“Kristus atkal ir augšāmcēlies”), Ave verum corpus (“Esi sveicināta, patiesā miesa”)

Dītrihs BUKSTEHŪDE Kantāte Nun laßt uns Gott dem Herren Dank sagen (“Tagad pateiksimies Tam Kungam Dievam”) BuxWV 81

Dītrihs Bukstehūde bija jaunā Johana Sebastiāna Baha galvenais iedvesmotājs un pamudinātājs, kura dēļ Bahs kājām mērojis 400 kilometru tālo ceļu līdz Lībekai, lai dzirdētu vecākā kolēģa ērģeļspēli. Bukstehūdes spalvai pieder liels skaits vokālo un instrumentālo skaņdarbu, kuriem piemīt polifona meistarība, dievbijīga noskaņa un intensitātes dziļums. 

Viljama Bērda daiļradē atspoguļojas angļu renesanses laikmetam raksturīgais skaistuma un baudu kults. Komponists 1588. gadā publicētajā vokālo darbu krājuma priekšvārdā izteicis vēlēšanos, lai viņa mūzika sniegtu kaut mazliet maiguma, atpūtas un veldzes.

Heinrihs Ignacs fon Bībers uzskatāms par solo vijolsonātes radītāju – tās par paraugu savām vijolsonātēm vēlāk ņēma Bahs. Bībera žilbinoši virtuozās un emocionāli piesātinātās "Rožukroņa sonātes" ir pieskaņotas rožukroņa lūgšanām.

Zviedru taustiņvijoles virtuoza MARKO AMBROZĪNI neparastajai personībai piemīt renesanses mākslinieka daudzpusība – viņš ir komponists, slavenās ierakstu kompānijas ECM solists un sadarbojas ar ievērojamiem senās, džeza un laikmetīgās mūzikas ansambļiem. Savu muzikālo izglītību sācis ar vijoles, alta un kompozīcijas studijām Džovanni Batistas Pergolēzi institūtā Ankonā un Džoakīno Rosīni konservatorijā Pezaro. 1982. gadā Ambrozīni kopā ar austriešu senās mūzikas entuziastu Pēteru Rabanseru dibināja senās mūzikas ansambli Oni Wytars. Viņš muzicējis kopā ar Markes filharmonijas orķestri un dažādiem citiem senās, baroka un laikmetīgās mūzikas ansambļiem, uzstājoties visā Eiropā, Apvienotajā Karalistē, Tuvajos Austrumos un Peru. Kopš 1990. gada Ambrozīni ir fīdeles un taustiņvijoles solists Vīnes Klemenčica konsortā un kopš 1991. gada viņš ir senās mūzikas ansambļa Katharco Consort mākslinieciskais vadītājs. Marko Ambrozīni aizraujas arī ar mūsdienu džeza mūziku, kopš 1993. gada uzstājoties un ieskaņojot mūzikas ierakstus kopā ar franču laikmetīgās rataliras mūziķi Valentīnu Klastrjē un vācu džeza saksofonistu Maiklu Rīsleru. Ambrozīni ir senās mūzikas mācību grāmatas Einführung in die mittelalterliche Musik (“Ievads viduslaiku mūzikā”) autors.