Ciklā "Latvijas koncertzālēs" šoreiz piedāvājam ierakstus no diviem orķestra Sinfonietta Rīga un Normunda Šnē 2008. gada koncertiem - 22. marta koncertā Mazajā ģildē Ligeti Klavierkoncertā soliste bija žilbinoši perfektā Elīna Bērtiņa, bet 26. oktobra koncertā Lielajā ģildē Tālivalža Ķeniņa Dubultkoncertā vijolei, klavierēm un orķestrim solēja brīnišķīgā Vineta Sareika un britu mūsdienu mūzikas spožais interprets Pīters Donahjū, kuru pēc koncerta izskaņas uz īsu sarunu aicināja Gita Lancere. Šajā stundā piedāvājam to noklausīties!

"Tālivalža Ķeniņa mūzika man atgādināja Albana Berga daiļradi, izņemot varbūt orķestrāciju, kur melodija Ķeniņam dažkārt ir tonālāka nekā Bergam," atzīmē Donahjū. "Īstenībā šī mūzika atgādina daudzu tā laika komponistu darbus, tāpēc tā var skanēt pazīstami, pat ja klausītājs nezina šo konkrēto darbu.

Tas man personīgi ir ļoti fascinējošs muzikāla darba aspekts - ka atpazīsti stilu, kuru zini, bet nezini pašu skaņdarbu. Tas man liek vēlēties par šo komponistu uzzināt vairāk , kas, protams, ir pats vēlamākais rezultāts.

Latvijai ir svarīgi iemantot pašai savu starptautiski pazīstamu komponistu. Tas ir svarīgi katrai valstij - kaut kas savs, ar ko lepoties, nevis tikai spēlēt cittautu mūziku.

Mums Anglijā arī ir šī pati problēma, īpaši pianistiem. Jo, lai gan ir daudz Lielbritānijas oriģinālmūzikas, neviens to neatskaņo. Ir skaidrs, ka Tālivalžaa Ķeniņa mūzika ir atvasināta no agrāka stila, tā nav revolucionāra. Bet tā ir laba mūzika."

Tāpat Pīters Donahjū neskopojās ar komplimentiem Normundam Šnē: "Apbrīnoju to, kā Normunds Šnē strādā ar jauno mūziku, kā viņš panāk, ka šie jaunie mūziķi ir entuziasma un atdeves pilni.

Man gribētos, lai Lielbritānijā mums būtu vairāk tādu cilvēku kā Normunds Šnē! Pat ar vienu jau pietiktu.

Jā, mēs mūzikā runājam vienu valodu. Es labprāt ar viņu atskaņotu arī senāku mūziku, nevis tikai 20. gadsimta, jo es vienmēr esmu spēlējis visādu mūziku, un gribu to arī darīt, tikai 20. gadsimts pie manis atnāca vispirms. Visu savu mūžu savā ziņā esmu strādājis atpakaļgaitā. Esmu beidzot "atdūries" arī pret Bahu, kuru šobrīd spēlēju, kur vien iespējams. Ar Normundu kaut kad gribētu atskaņot arī Bahu, Mocartu vai Haidnu, tas būtu brīnišķīgi!"