"Klasikas" vilnī - Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sezonas noslēguma koncerts, kas Lielajā ģildē izskanēja 10. maijā. Muzicē LNSO, solists - Nikolass Angeličs (klavieres), pie diriģenta pults - Andris Poga.

Programmā:

Vilnis Šmīdbergs Simfonija koncerts (otrā redakcija)
Sergejs Prokofjevs Trešais koncerts klavierēm un orķestrim Domažorā op. 26
Johanness Brāmss Pirmā simfonija dominorā op. 68

Vilnis Šmīdbergs “Simfoniju koncertu” komponē 1978. gadā, un 1979. gada novembra sākumā šis darbs izskan Baltijas padomju republiku muzikologu konferences laikā. Latvijas Nacionālo simfonisko orķestris diriģē Vasilijs Sinaiskis. Pēc tam šis darbs nonāk
plauktā un atrodas tur līdz 2018. gada sākumam, kad Viļņa Šmīdberga atmiņstāsts par padomju laikā populārajām un ļoti vērtīgajām komponistu meistarklasēm Ivanovā (Krievija) ierosina LNSO vadības pārstāvju interesi – kas gan ir šis darbs, kas nav atrodams Šmīdberga opusu sarakstā Latvijas Mūzikas informācijas centra mājaslapā un ir piesaukts tikai “Latviešu simfoniskās mūzikas katalogā” (LMIC, 2009).
Pēc Andra Pogas lūguma komponists partitūru atrod un veido otro redakciju, kas mēnesi Viļņa Šmīdberga lielās jubilejas LNSO sezonas noslēguma koncertā piedzīvo otratskaņojumu.

 

Nikolass Angeličs ir regulārs viesis Martas Argeričas festivālā Lugānā un Verbjē festivālā, viņa veiktie solo un kamermūzikas skaņieraksti izpelnījušies atzinību lielākajos un prestižākajos Eiropas klasiskās mūzikas medijos – Angeličs saņēmis vairākas žurnāla Monde de la Musique uzslavas ar apzīmējumu Choc un Diapason d’Or, arī Preis der Deutschen Schallplattenkritik godalgas, viņa ciešripas izceltas kā Gramophone redaktora izvēlētais albums un BBC Music Magazine mēneša ieraksts.

Būdams aktīvs kamermūziķis, Angeličs sadarbojies ar Reno Kapisonu, Maksimu Vengerovu, Dmitriju Sitkovecki, Džošuu Belu, Žerāru Kosē u. c. Viņa ievērojamākie mūzikas ieraksti ir Brāmsa, Ravela un Rahmaņinova mūzikas programmas, Lista “Ceļojumu gadi”, Brāmsa klaviertrio cikls, sonātes klavierēm un vijolei ar Reno Kapisonu, Brāmsa Pirmais un Otrais klavierkoncerts ar Pāvo Jervi un Frankfurtes Radio orķestri. Angeliča albumus izdod Harmonia Mundi, Lyrinx, Erato, Mirare un Decca ierakstu nami.

Angeličs ir amerikānis ar Francijā iegūtu izcilu izglītību. Iemaņas klavierspēlē viņš sāk apgūt piecu gadu vecumā mātes vadībā. Trīspadsmit gadu vecumā viņš iestājas Parīzes konservatorijā, tur starp viņa pasniedzējiem ir Aldo Čikolīni un Ivonna Lorio. Angeličs papildinājis prasmes pie Dmitrija Baškirova, Leona Fleišera un Marijas Žuanas Pirešas.gadā Nikolass Angeličs ar LNSO un Andri Pogu Rīgā atskaņoja Roberta Šūmaņa Klavierkoncertu, savukārt 2018. gadā spēlēja solo Bēthovena Ceturtajā klavierkoncertā.