Lāčplēša dienā Orķestris "Rīga" diriģenta Valda Butāna vadībā Rīgas Domā aicināja uz koncertu "Lāpa. Dzimtenes aizstāvju piemiņai", kura nosaukumā izcelts tā īpašais notikums – komponista Jura Karlsona simfoniskās poēmas "Lāpa" pirmatskaņojums.

Par simfonisko skaņdarbu, kas veltīts Brīvības cīņās kritušo karavīru piemiņai, komponists teic: "Lāpa – tā ir piemiņas un miera zīme. Deg lāpa – Latvijas brīvības cīnītājus pieminot".

Koncertā, līdzās Jura Karlsona jaundarbam, diriģenta Valda Butāna vadībā izskanēja vēl divu mūsdienu latviešu komponistu – Marinas Vidmontes un Riharda Zaļupes – darbi.

Marinas Vidmontes opusa "No dzīlēm" metāla pūšaminstrumentiem, perkusijām un kontrabasam vēstījumā ieausta savas identitātes apjausma un nostiprināšana. Marina Vidmonte: "Komponējot skaņdarbu, klātesoša bija doma par iekšējo atmodu un identitātes apzināšanos ar sirdi. Šī ideja mūsdienās kļūst arvien aktuālāka. Pieminot par Latvijas neatkarību kritušos karavīrus, varam domāt par mūsu katra valstiskās piederības un patriotiskās atmodas apziņu, ko var uzskatīt par mūsu valsts nākotnes garantiju.

Savu sakņu izprašana un nostiprināšanās savā apjaustajā identitātē – tāds ir mans vēstījums klausītājam."

Orķestra "Rīga" izpildījumā pirmatskaņojumu pērn kultūras forumā "Baltā nakts" piedzīvoja Riharda Zaļupes orķestrim "Rīga" veltītā simfonija "Dievs. Mīlestība. Kalpošana", kas diriģenta Valda Butāna vadībā Lāčplēša dienā pirmo reizi izskanēja Rīgas Doma akustikā. Rihards Zaļupe: "Šajā izvērstajā skaņdarbā vēlos apzināt trīs manus galvenos dzīves eksistenciālos principus un to mijiedarbību – Dievu, Mīlestību un Kalpošanu".

Valdis Butāns par Jura Karlsona jaundarbu: "11. novembra koncerts Rīgas Domā mums tradicionāli ir bijis kā viens no pieturpunktiem ceļā uz svecīšu nolikšanu pie Rīgas pils kritušo varoņu piemiņai, un tā tas iecerēts arī šogad. Kad Juris Karlsons pateica darba nosaukumu, es nodomāju, cik trāpīgi un precīzi viņš ir sajutis mūsu koncerta kopīgo ideju. Viņš savā partitūrā iedod nelielu vēstījumu, ka

lāpa - tā ir piemiņas un miera zīme. Lāpa deg, Latvijas brīvības cīnītājus pieminot. Šī ideja ir tieši kā radīta šai dienai.

Tempa, ritma un noskaņas ziņā darbs ļoti atbilst Rīgas Doma akustikai. Ir ļoti gara un izvērsta ievaddaļa ar tumšu, meditatīvu noskaņu, tad ir ātrā, ritmiskā vidusdaļa, kurā ir cīņas motīvi, un visā skaņdarbā ir ieausts karavīru dziesmas motīvs. Mūzika ir tiešām meistarīgi komponēta, un ļoti interesantā veidā izmantoti orķestra krāsu saskaņas tembri. Šis skaņdarbs būs vērtīgs papildinājums mūsu patriotisko skaņdarbu krājumā.