Koncertzālē "Cēsis" 21. augustā klausītājiem tika piedāvāta programma "Auznieks. Bartoks. Krams", kurā kopā muzicēja sitaminstrumentālisti Juris Āzers un Guntars Freibergs, kā arī divas pianistes Elīna Bērtiņa un Agnese Egliņa.

Klausāmies ungāru komponista Bēlas Bartoka Sonāti divām klavierēm un sitaminstrumentiem, kurā viņam izcili izdevies apvienot ungāru folkmūzikas ritmus un klasisko mūziku. Līdzās - amerikāņa Džordža Krama viens no izcilākajiem opusiem Music for the Summer Evening ("Mūzika vasaras vakaram"), kurā saklausāmas atsauces uz Bartoku. Tajā ir klātesošas labākās komponista individuālā stila pazīmes — muzikāla superizsmalcinātība, fenomenāls talants spilgtu muzikālu tēmu radīšanā, kā arī bagātīgs kultūratsauču klāsts.

Pirmatskaņojumu šajā koncertā piedzīvo latviešu komponista Krista Auznieka jaundarbs sitaminstrumentiem, divām klavierēm un elektronikai "Smaržīgais laikrādis", par kura centrālo ideju kļūst "maržas pulkstenis", objekts, kuru līdz pat 20. gadsimta vidum eiropiešu domātāji uzskatīja par vienkāršu vīraka turētāju, bet izrādījās, ka tas ir arī īpatns laikrādis. Lielu lomu spēlē klavieru pedāļi, kas ļauj noķert laiku un to nepalaist aizejamībā, tiklīdz taustiņš atlaists. Tāpat perkusiju instrumenti, kuru skaņa uzkavējas, laiku pārvēršot par telpu.

Programma:

Krists Auznieks - "Smaržīgais laikrādis" (Scented Clock, 2020) divām klavierēm, sitaminstrumentiem un elektronikai. Pirmatskaņojums

Bēla Bartoks - Sonāte divām klavierēm un sitaminstrumentiem

I Assai lento – Allegro troppo
II Lento, ma non troppo
III Allegro non troppo

Džordžs Krams - "Mūzika vasaras novakarei" (Music for the Summer Evening)

I "Naksnīgās skaņas. Atmošanās" (Natural Sounds. The Awakening)
II "Ceļinieka fantāzija" (Wanderer-Fantasy)
III "Atnākšana" (The Advent)
IV "Mīts" (Myth)
V "Zvaigžņotās nakts mūzika" (Music of the Starry Night)