5. septembrī Lielajā ģildē kultūras foruma "Baltā nakts" ietvaros izskanēja orķestra "Rīga" sarūpētais multimediālais koncerts "Pastāvēs, kas pārvērtīsies". Kopā ar orķestri tajā piedalījās DJ Monsta (Uldis Cīrulis), diriģents bija Jānis Retenais, Raiņa dzejas ieskaņojumos piedalījās aktieri Guna Zariņa un Ivars Puga, bet režisors bija Varis Piņķis.

Koncerts bija Raiņa un Aspazijas daiļradei veltīts multimediāls uzvedums, kurā apvienotie izteiksmes līdzekļi – pūtēju orķestra skanējums, dzejas lasījumu īpaši apstrādātas fonogrammas un elektroakustiskā mūzika – radīja vienotu mākslas darbu.

Pirms koncerta intervijā "Klasikai" Ilona Breģe atklāja šīs ieceres tapšanu: tā dzimusi sarežģītā saituācijā, kad orķestri pametis tā līdzšinējais mākslinieciskais vadītājs Mārtiņš Ozoliņš. "Orķestra mākslinieciskās padomes loceklim Jānim Retenajam bija ideja kaut ko interesantu darīt Raiņa un Aspazijas jubilejas sakarībā - vēl jo vairāk tāpēc, ka viņam ir krietna pieredze elektroniskās mūzikas jomā, jo populārās un izklaidējošās mūzikas vide viņam labi pazīstama un viņam nav sveši elektroakustiskie un citi tehniskie risinājumi."

Koncertā orķestris “Rīga” pirmatskaņoja piecus jaunus orģināldarbus, kas sacerēti īpaši šim koncertam.

"Mana doma bija, ka meitenes raksta skaņdarbus saistībā ar Aspazijas tēlu, bet puiši - ar Raiņa tēlu," - tā Ilona Breģe.

Iespaidus par Aspazijas daiļradi Santa Bušs atspoguļojusi interaktīvā poēmā pūtēju orķestrim pēc Aspazijas dzejas motīviem “Domas, manas domas”. Orķestra direktore teic - komponiste, kurai tipiska netradicionāla rakstība, "šeit vēlējusies būt tikpat progresīva un uz jaunumiem vērsta kā Aspazija savā jaunībā".

Savukārt Linda Leimane par radīto kompozīciju Art Deco saka: “Orķestra sastāva unikalitāte ir resurss, kas piedāvā nebijušus tembrālus un kompozicionālus risinājumus efektīvai ieceres realizācijai. Individualizētas pūšaminstrumentu tembru grupas apvienojumā ar sitaminstrumentiem, basģitāru un elektroniku, kā skaņas iespēju paplašinātāju, spēs Aspazijas pasauli apcerēt neparastā skanējumā”.

Ilona Breģe slavē Lindas Leimanes jaundarbu un uzsver: "Šis skaņdarbs ir par sievietes iedarbīgumu un spēku, tajā ir lieli kontrasti. Gan sauciens, gan introverti, tradicionāliem tēliem piepildīti klusuma mirkļi. Saskatu tajā saistību ar Aspazijas personību."

Komponists Jēkabs Nīmanis, domājot par Raini, radījis skaņdarbu “Nākotnes cilvēki” un pēc Ilonas Breģes domām turpina Nacionālā teātra iestudējumam "Raiņa sapņi" rakstītās mūzikas konceptuālo ideju.

Koncertā pirmatskaņojumu piedzīvoja arī Džekina Pusona (Jachin Pousson) skaņdarbs Leaves upon the wind jeb “Vēja nestas lapas” un Platona Buravicka kompozīcija “Tāda es esmu”.

"No puišiem orķestris labāk skan tieši Jēkabam Nīmanim, jo viņš pats reiz pūtēju orķestrī spēlējis klarneti. Bet visi ir patiesi interesanti darbi," pirms koncerta sacīja Ilona Breģe.

Programmā:

Džekins Pousons - Leaves upon the wind 
Platons Buravickis - "Tāda esmu"
Linda Leimane - Art Deco
Emīls Dārziņš/Ieva Klingenberga - "Mēness starus stīgo"
Emīls Dārziņš/Laura Gustovska - "Lauztās priedes"
Jāzeps Vītols/Armands Aleksandravičus - "Karaļmeita"
Jēkabs Nīmanis - "Nākotnes cilvēki"
Santa Bušs - "Domas, manas domas"