Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts jau vairāk nekā desmitgadi ir būtiska Latvijas koncertdzīves sastāvdaļa. Kaut arī neierastākā laikā un formātā, šī 2005. gadā veiksmīgi aizsāktā tradīcija tiek turpināta arī šogad, kad vēl aizvien dzīvojam tik savādos un neparedzamos apstākļos...

Kā ierasts – skan jaundarbs un īpaši godināts tiek kāds jubilārs, un gaismā celtas arī ilgāku laiku neatskaņotas latviešu simfoniskās mūzikas vērtības... Tāpat latviešu mūziku svin Latvijas profesionālie simfoniskie orķestri, šoreiz gan muzicējot dažādās koncertzālēs. Koncertu vada Orests Silabriedis.

Sapulcējušies uz Baltā nama skatuves, Latvijas Nacionālās operas simfoniskā orķestra mūziķi sava galvenā diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā vakaru ieskandina ar Ādolfa Skultes (1909–2000) 1957. gadā komponēto "Horeogrāfisko poēmu", kurā latviski etnogrāfisks kolorīts savijas ar itālisku temperamentu un tembrālās daudzveidības vēriens atmiņā atsauc iespaidīgo Ravela "Valsi"... 

Orķestri ļoti labi izjūt arī Andris Dzenītis (1978) – viņa pirms sešiem gadiem pirmatskaņotajai partitūrai (SIN)fonietta no jauna pievērsies Normunda Šnē vadītais kamerorķestris Sinfonietta Rīga, kurš partitūrā iekodētās pirmspēka un grēka, brutalitātes un trausluma attiecības šoreiz pētīja Dzintaru koncertzāles akustikā. 

Savukārt uz Lielās ģildes skatuves Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Andra Pogas vadībā pirmatskaņoja Artura Maskata (1957) jaundarbu - koncertu akordeonam un orķestrim "... ko stāstīja vējš pār jūru". Soliste - pasaulslavenā Ksenija Sidorova, kurai šis koncerts arī īpaši rakstīts.

Spilgtas tēlainības caurausta ir arī šīgada jubilāra, Ādolfa Skultes kādreizējā studenta Imanta Kalniņa (1941) Piektā simfonija. "Gara mūžīgais un ērkšķainais ceļš uz harmoniju" – tā šo ekspresijas un dramatisma pilno 1979. gadā tapušo opusu, kura finālā ieskanas arīdzan latviešu tautasdziesma "Caur sidraba birzi gāju", raksturojis Imants Zemzaris. Pie diriģenta pults esot Aināram Rubiķim, koncertzālē "Lielais dzintars" izcilā melodiķa un orķestra lietpratēja iespaidīgo partitūru atskaņo Liepājas Simfoniskais orķestris.