11. jūnija vakarā Ventspils koncertzālē "Latvija" pasaules pirmatskaņojumu piedzīvoja Krista Auznieka Pieckāršais koncerts Four Angles, kuru šovakar aicinām klausīties ierakstā. 

Atskaņojumā piedalās Kristīne Balanas (vijole), Vikija Čova (klavieres), Anna Homeņa (ērģeles), Kristīna Vīlere (elektronika), Kristīna Fransone (trompete), Sinfonietta Rīga un diriģents Artūrs Gailis.

***

Lūk, ko par savu jaundarbu intervijā Lienei Jakovļevai stāsta pats komponists...

Stāsts par darbu Four Angles sācies jau sen, vēl pirms koncertzāles atvēršanas 2019. gadā. Līdz ar pirmās sezonas plāniem dzima doma arī par jaunas tradīcijas iedibināšanu – ar zināmu regularitāti pasūtināt jaundarbus gan spilgtiem latviešu, gan ievērojamiem ārvalstu komponistiem, kurus Ventspilī pirmatskaņotu starptautiski atzīti, spoži mūziķi. Vēl vairāk – šie jaundarbi saspēlēsies, atsauksies, iemiesos un pārradīs vietējo folkloru, patiesu vai izdomātu. Tā nu pirmais no tiem – Four Angles jeb "Četri leņķi" – ir spēle ar pilsētas ielās joprojām dzīvi klīstošo teiksmu par latviešiem tik pazīstamo, bet lielākajai daļai pasaules eksotisko novusa spēli, par tās izcelsmi pirms aptuveni simts gadiem tieši Ventspilī. Arī dzejnieks Semjons Haņins, pats būdams kaislīgs un meistarīgs novusa spēlmanis, skaņdarbam "piesviež" savu pasaku par to, kur un, galvenais, kā šis nu jau par nacionālu kļuvušais sporta veids radies.

Krists Auznieks darbu Four Angles rakstījis pieciem solistiem instrumentālistiem un stīgu kamerorķestrim. Taču vēl pirms mūzikas skaidra kļuva vīzija par instrumentāciju un solistēm dāmām. Proti, koncerts rakstīts klavierēm, ērģelēm, vijolei, elektronikai, trompetei un jau pieminētajam stīgu kamerorķestrim.

Pirmatskaņojumā Ventspilī Four Angles kopā ar Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga mūziķiem diriģenta Artūra Gaiļa vadībā izpilda "lieliskais piecinieks" – latviešu vijolniece Kristīne Balanas, Ventspils klausītāju jau iepazītā, šobrīd viena no pieprasītākajām Ņujorkas pianistēm Vikija Čova (Vicky Chow), baltkrievu izcelsmes Parīzē dzīvojošā ērģelniece Anna Homeņa (Anna Homenya), amerikāņu mūziķe, komponiste un dziedātāja Kristīna Vīlere (Christina Wheeler) un jaunā, perspektīvā trompetiste Kristīna Fransone (Kristina Fransson) no Norvēģijas. Koncerta vizuālo noformējumu veido divu latviešu mākslinieču, scenogrāfu tandēms – Monika Pormale un Katrīna Neiburga.