Aicinām uz vairāk nekā stundu garu kormūzikas koncertu - ceturto jaundarbu programmu ciklā Latvijas komponisti Latvijas simtgadei, kas izskanēja un Latvijas Radio ierakstā tika fiksēts 1.martā Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē.

Gatavojoties lielajām svinībām, diriģents Māris Sirmais un Valsts Akadēmiskais koris Latvija atvēra radošo laboratoriju, kurā apmēram 70 Latvijas komponistu jau radījuši un vēl rada jaundarbus - a cappella dziesmas korim, brīvi portretējot piecas stihijas: uguni, ūdeni, zemi jeb Tēvzemi, debesis un mīlestību. Kā to komentējis idejas autors, diriģents Māris Sirmais: "Lielākā vērtība, uzaicinot komponistu, ir piedāvāt viņam iespēju rakstīt tieši tā, kā viņš šodien jūtas, neierobežot viņu nekādos rāmjos, neteikt, ka obligāti jāraksta Latviju slavinošs darbs vai kāds patriotisks darbs. Svarīgi ir dot komponistam tēmas brīvību."

Piecu koncertu ciklu iecerēts noslēgt šī gada ziemā. Pirmā programma izskanēja 2015. gada decembrī, otrā - pagājušā gada pavasarī, trešā - 11. novembrī, bet ceturtā - šī mēneša sākumā, 1. martā. Jaunās kompozīcijas vērtē profesionāla žūrija - pašdarbības jaukto koru diriģenti. Un tad no vairāk nekā 70 dziesmām tiks atlasītas divdesmit, kuras 2018.gada 4.maijā grandiozā projekta noslēguma koncertā atskaņos ne tikai koris Latvija, bet arī vadošie pašdarbības jauktie kori.

Šovakar klausīsimies 13 jaundarbus, kuru autori ir Agnese Boitmane, Platons Buravickis, Ēriks Ešenvalds, Jēkabs Jančevskis, Juris Kulakovs, Jānis Ķirsis, Ella Mačēna, Uldis Marhilēvičs, Edgars Raginskis, Santa Ratniece, Lolita Ritmane, Juris Vaivods un Andris Vecumnieks. Autori minēti alfabētiskā secībā, bet mūzikas gaitā to secība būs cita - tāda, kādu to pēc saviem kritērijiem izveidojis Māris Sirmais.

 

.