Klausāmies apvienības "Džezbaroks" (Jānis Strazdiņš (balss), Jānis Rubiks (kontrabass), Lāsma Meldere Šestakova (baroka vijole), Aigars Reinis (pozitīvs) – un Ingus Macats (Truvērs, franču filologs)) koncertu "Kāda truvēra dziesma", kas skanēja Rīgas Doma Kapitula zālē šā gada 3. februārī.

Truvēri bija 12.–13. gs. Ziemeļfrancijas galma dziesminieki un dzejdari, no kuriem daļa pārstāvēja pat augstāko sociālo slāni. Viņi radīja iedvesmojošus un aizraujošus stāstus par mīlestības ideāliem un "saldajām ciešanām", t.i., nelaimīgu aizraušanos ar nepieejamu dāmu, vārdus ietērpdami muzikālās līnijās. Papildus mīlas lirikai skanēja arī slavinoši teksti un grandiozi dziedājumi, neiztrūka arī citi aktuāli temati; un to visu truvērs varēja izpildīt pats vai kopā ar algotiem mūziķiem.

Filologa Ingus Macata ideja iepazīstināt Latvijas publiku ar truvēru dziesmām, uzrunājot apvienības "Džezbaroks" mūziķus, ir nedaudz pārdroša un reizē – mūsdienām tik piestāvoši eksperimentāla. Dzejas un mūzikas stāsts Jāņa Strazdiņa izpildījumā aptver ne tikai seno truvēru rokrakstus, bet izskan arī plašāk laika un materiāla daudzveidībā.

Programmā:

Ādams de la Āls (Adam de la Halle, ap 1235 – ap 1288) Fragmenti no dziesmuspēles "Robēna un Marionas spēle"
Anonīms "Augļu dārzā pie strūklakas"
Anrī III, Brabantas hercogs (Henri III, Duc de Brabant, ap 1231–1261) "Mīlestība man sirdī ienākusi"
Gijoms le Vinjē (Guillaume le Vinier, ap 1190 – 1245) un Tibo de Šampaņs (Thibaut de Champagne, 1201–1253) "Augstība, neslēpiet"
Anonīms "Aprīlī, Lieldienu laikā"
Blondels de Nēls (Blondel de Nesle, ap 1150–1265) "Sirds ilgu pilna"
Žeāns de Lekirels (Jehan de Lescurel, ?–1304) "Desmitkārt vairāk"
Anonīms "Turdions"
Anonīms "Cēlais Dievs"
Rišārs de Furnivāls (Richard de Fournival, 1201–1260) "Nekad es neesmu tā mīlējusi"
Monio d'Arass (Moniot d'Arras, 1213–1239) "Tas bija maijā"
Fragmenti no eposa "Dziesma par Rolandu"