2023. gada 15. oktobrī Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” kamersērijā “Personīgi” blokflautas spēles meistars Ēriks Bosgrāfs (Nīderlande) un klavesīniste Ieva Saliete piedāvāja ceļojumu no agrīnā baroka līdz 20. gadsimta postmodernismam

“Mēs spēlējam mūsdienu mūziku, jo tā mēs ļaujam saviem instrumentiem justies dzīviem – dzirdēt, domāt un spēlēt to, ko jūtat jūs, laikmetīgie cilvēki. Protams, ka mēs varētu dzīvot tikai renesansē un barokā, kas ir brīnišķīgi skaisti, bet tas varētu būtu muzeja apstākļos. Tādēļ mēs eksperimentējam, meklējam un cenšamies runāt mūsdienu valodā,” saka Ieva Saliete.

Ēriks Bosgrāfs spēlēja desmit dažādas pēc renesanses un baroka laika tradīcijām izgatavotas blokflautas, savukārt Ieva Saliete spēlēja uz diviem instrumentiem – franču klavesīna, ko pēc Paskāla Taskēna (Taskin) 1770. gada instrumenta parauga būvējis Kīts Hils (Keith Hill) un itāļu renesanses klavesīna, ko pēc Carlīno (Zarlino) 1558. gada instrumenta parauga būvējis Kaspars Putriņš.

Koncerta pirmajā daļā mūziķi piedāvāja ar agrīnā baroka triptihu, kur gaismā tika celti reti kuram zināmi 16. un 17. gs. meistari – nīderlandietis Filips van Vihels, itālis Džovanni Basāno un spānis Bartolomē de Selma i Salaverde. Ievas Salietes solo izskanēja Ģerģa Ligeti darbā “Continuum” jeb nepārtrauktība, kur klavesīns kļūst par skaņu eksperimentu lauku, bet Lučāno Berio neordinārais “Gesti”  - Bosgrāfa solo izpildījumā. Latvijas pirmatskaņojumu piedzīvoja ģitārista un komponista Matīsa Čudara darbs “Thread” jeb “Pavediens” klavesīnam. Šo trīsdaļīgo skaņdarbu klavesīnam komponists veltījis Ievai, taču par iedvesmas avotu tam kalpojis Viljama Steforda dzejolis “The Way It Is”, kas stāsta par pavedienu katra cilvēka sirdī, iekšienē, un to, kas jāsaglabā, jāsaudzē, pie kā turēties. 

Blokflautas solo sacerētais Villema Jetsa opuss “The Conspiracy of Claudius Civilis” sarakstīts, iedvesmojoties no Rembranta gleznas ar šādu pašu nosaukumu. Koncerta noslēgumā – vācu baroka ģēniju Georga Filipa Tēlemaņa un Johana Sebastiāna Baha skaņdarbi.

"Ar Ēriku Bosgrāfu ir brīnišķīgi gan spēlēt, gan vienkārši satikties uz sarunu, kad viņš ir Rīgā. Kopā esam spēlējuši festivālā "Sansusī" Aknīstē nu jau pirms vairākiem gadiem. Arī tur bija līdzīga programma – renesanses mūzika un mūsdienu mūzika. Šoreiz koncerts aptver galvenos mūsu repertuāra smagsvarus, tādus kā Bahs, Tēlemanis, tāpat arī renesanse un mūsu mīļā mūsdienu mūzika,"  atklāj Ieva Saliete.